İzmir Tabela Üretim
Tabela Soru : 0 532 320 08 77

Totem Tabela Üretimi

Size bir İzmir Tabela Firması lazım sanırım. O Hemen burada doğru firmayı buldunuz. Tebrik edelim öncelikle. Size en iyi tabelayı yaparız. bizimle reklam ve tabela hususunda yola çıkarsanız asla yolda kalmazsınız. Ucuza Hızlı ve kaliteli üretimin doğru adresiyiz. 7 Gün 24 Saat Hizmetinizdeyiz. Ölçü Almak, Grafik Tasarlamak, Fiyat ve Maliyet Analizi Tamamen Ücretsiz, İrtibat için : 0 553 501 83 41

Okul tabelası, işyeri tabelası, fabrika tabelası, ilk okul tabelası, ortaokul tabelası, lise tabelası, üniversite tabelası bakkal tabelası, market tabelası, tamirci tabelası, bilgiseyar tabelası, fırıncı tabelası, devlet tabelası, alışveriş merkesi tabelası, galeri tabelası üretimi yaparız.İşimizi her zaman severek yapmaktayız.

işletmeniz için en uygun tabelayı tesbit ederiz, neyi istediğinizi değil, gerçekten neye ihtiyacınızın olduğunu tesbit ederiz ve size onu üretir, satarız.

10 yılı aşkın süredir işimizin verdiği tecrübe ve birikimle hareket ediyoruz.

Üretim için gerekli tüm malzemeler makina parkurumuzda mevcuttur.Digital baskı, plotter, vinil kesim makinası, lazer kesim, cnc router mevcuttur.

Tabela firmaları, tabela firması, tabela reklam, tabela fiyatları, tabela vergisi, tabela center, tabela iş ilanları, tabela reklam firmaları, Neon Tabela, Krom Kutu Harf, Kabartmalı Tabela, Işıklı Tabela, Işıksız Tabela, Baskı, Folyo, Tabela görsel bir sanattır bizce.. Dijital Baskı, Alüminyum Kutu Harf, One Way Vision, Cam Reklam Kaplama, Cephe Giydirme, Pleksi, Kompozit Tabela, Polikarbon Tabela, Reklam Bayrakları, Yön Tabelaları, Totem Tabela, Alüminyum Kutu Harf üretimimiz mevcuttur. One Way Vision camlarınız içeriden baınca görünür, dışarıdan gözükmez. Cam Reklam Kaplama vergiye tabi değilmiş diye duyduk.

Cephe Giydirme, Alüminyum kompozit kaplama yaparız. Pleksi, pleksiglass plastik malzemedir. Kompozit Tabela, cephelere uygulanır. Dayanıklı malzemedir. Polikarbon Tabela, eski tip bir tabela türüdür.Reklam Bayrakları, piyasaya yeni çıktı ama dandikleri de bolca var. Aman ucuza iş yaptırmayın. Yön Tabelaları; Büyük firmalarda iç mekan ve dış mekan diye ikiye ayrılır. Totem Tabela; Tek veya çift direk üzerinde olan ışıklı ya da ışıksız tabela türüdür.Araç Kaplama ise gerçek uzmanlık ister. 7 Gün 24 Saat Hizmetinizdeyiz. Ölçü Almak, Grafik Tasarlamak, Fiyat ve Maliyet Analizi Tamamen Ücretsiz, İrtibat için : 0 553 501 83 41

Araç Kaplama, Eczane Tabela, Krom kutu harf Tabela, İnşaat Tabela, Şantiye Tabela, Totem Tabela, Kutu harf Tabela, Led Tabela, Vinil Germe Tabela, El ilanı dağıtım, Açılış organizasyon, Broşür baskı, El ilanı baskı, İnşaat Tabela işleri şantiyeler tarafından tercih edilir. Şantiye Tabela, inşaatın türü hakkında halkı bilgilendirme amaçlıdır. Totem Tabela; yerden baya yüksek çelik konstrüksiyon üzerinde yükselen tabelalardır. Kutu harf Tabela, genelde büyük marketler ve eczaneler tarafından tercih edilir içinde led ışık vardır. Led Tabela, piyaasada yeni yeni görmeye başladığımız akar yazı tabeladır. Vinil Germe Tabela, en ucuz tabeladır. El ilanı dağıtım, firmamız tarafından uzman ekibimize yaptırılır. Açılış organizasyonu işlerinizde de yanınızdayız. Broşür baskı matbaa işleri yapılır. kurumsal kartvizit, Logo tasarımı, Web sitesi yapımı, web site tanıtımı, seo, promosyon malzemeleri, Aradığınız tabela firması izmir bu yazı ve resimleri gördükten sonra burası olduğuna eğer karar verdiyseniz, metropol kentlerinden biri olan izmirde tabela firmaları listesine bizide ekleyebilirsiniz.

Eğer araç kullanırken dikkatinizi çeken herhangi bir tabela varsa belki de biz yapmış olabiliriz.

Neredeyse Tüm dünyanın bir çok şehrinde olduğu gibi tabela konusunda çevremizde büyük kirlilik mevcut. İnsanlar aradığı mağazaları bulmakta büyük güçlük çekmekteler.

Bunun için belki de her sektöre farklı renkler, farklı yazı karakterleri, farklı tasarımda tabelalar yapmaları şart koşulup belki de bu karışıklığın önüne geçilmiş olur.

Dünyada artık sınırların pek te bir önemi yok. Çünkü Paranız varsa, vaktini zde bolsa istediğiniz ülkeye gidebiliyorsunuz. O ülkelerdeki tabela ve tabelacılık ile ilgili anında bilgi edinebilirsiniz.

Zira her şey ortada değil mi ? Tabela görsel bir sanattır bizce..

 

Reklam Tabela işlerinizde Doğru adrestesiniz. İçiniz rahat olsun. 2000 li yıllardan beri Tabela  İzmir yapan Karşıyaka Tabela; En Güzel Tabelayı En uygun fiyata yapmasıyla tanınır. Bizi Aradıktan Sonra artık içiniz rahat olsun. Ölçü Almaya Gelyoruz Ücret Almıyoruz. Sonrasında sizi dinliyor ve aslında gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu anlatıyoruz. Ücretsiz grafik tasarımları yapıyor ve size fiyatlandırıyoruz. Atalarımızın da dediği gibi “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” çok doğru söylemiş söyleyen büyüklerimiz değil mi? Zamanımızda işini doğru yapan yaptığı işin hakkını verebilen pek az insan kaldı. Eh bizde o insanlardan olmaya çalışıyoruz.

İş yerinize en iyi şekilde estetiklik kazandıracak olan etkileyici ürünlerle sizlerde vakit kaybı yapmadan bir an önce tanışmaya da başlayabilirsiniz. Bu tür kabartma özellikli ürünler neon ışık, floresan ışık sistemi aydınlatılmakla kalmayarak tüm dikkati de en güzel şekilde üzerine toplamayı başarıyor.

Yalnızca Ülkemizde sınırlı kalmayarak dünyada da yaygın bir tanıtıcı araç konumunda olan ışıklı tabelalar özellikle reklam sektörünün olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Bornova Tabela reklam faaliyetlerinizi de en güzel şekilde yürütebilmeniz adına sizlere gerekli tüm desteği de bir an önce vermeye devam ediyor. Bayraklı tabela hizmetleri ile hemen sizlerde tanışın ve firma reklamınızı yapın.

Reklam Tabela konularında sizlere en iyi şekilde yardımcı olmaya çalışacak olan İzmir Tabela Firması Karşıyaka Tabela ile artık her türlü reklam ihtiyaçlarınızı da an be an karşılama şansına sahip olacaksınız. Her Türlü Değişik stil ve renk geçişleri ile artık halkın da tüm dikkatini size vermesini sağlayabilirsiniz.

Plexi Glass ( Pleksiglas ) malzeme cam görünümü verdiğinden dolayı genelde iç mekanlarda kullanılır ama dış mekanlarda da tercih edilir. Plexi Glass ( Pleksiglas ) renk alternatifi fazla olan bir reklam ürünüdür. Bu malzemenin kesimi ve işçiliği paslanmaz ve alüminyum harflere istinaden daha kolaydır. Kullanıldığı alanlarda da çok şık bir görünüm meydana getirir. Plexi Glass ( Pleksiglas ) harf yapımında harf boyutları yüksek olduğunda kullanacağınız plexi glassında kalınlığının yüksek olması gerekir. Örneğin 30cm. yüksekliğindeki bir plexi glassın kalınlığı en az 3mm. olmalıdır ama 5mm. kullanılmasını tavsiye ederiz. Plexi Glass ( Pleksiglas ) malzemeyi daha önceki bölümlerimizde Plexi Glass ( Pleksiglas ) tabelayapımında görmüştük. Bu malzeme genelde Işıklı Kutu Harf yapımında kullanılır ve sonucu mükemmel denecek kadar etkileyici olur. Paslanmaz kutu harflerde yada alümyum kutu harflerde ışık direk yada endirek olarak kullanılıyordu çünkü malzeme kör yani ışık geçirgen bir malzeme değildi. Plexi Glass’ ta ise durum çok farklı, Plexi Glass ( Pleksiglas ) malzeme ışık geçirgen bir reklam ürünü olduğundan içine döşenen ışık gece yandığında plexinin tüm yüzeylerinden belli olacaktır.

 

Firmanızın logosunun kırmızı olduğunu varsayalım ve Plexi Glass ( Pleksiglas ) malzeme kullanarak ışıklı kutu harften bir logo oluşturalım. Logomuzun yüksekliğinin 30cm. olarak ayarlayalım, paslanmaz kutu harflerde olduğu gibi ilk harfimizin (M) üstten görünüşünü dekupaj makinesiyle yada Lazerde keselim sonrada 3cm. derinliği olduğunu düşünere 3cmlik şeritler keselim. Bu kesmiş olduğumuz şeritleri M harfimizin tan yüzeylerine yapıştıralım. İki Plexi Glass ( Pleksiglas ) malzemeyi birbirine en iyi kloroform yapıştırabilir. Kendinize eczanelerden yeterli miktarda kloroform alıyorsunuz, yanında da bir adet şırınga almalısınız.Plexi Glassınızın kalınlığına kloroform sürerek birbirine yapışmasını sağlayabilirsiniz. Yapıştırma aracı olarak en sağlamı ve ucuzu kloroformdur. Ancak başka yapıştırma malzemeleride mevcuttur.

Plexi Glass malzeme kırılgan bir üründür bu sebepten M harfinin kıvrımlı, bombeli yüzeylerini yaparken plexiglasınızı ısıtarak bir kalıp vasıtası ile eğiyor ve eğdikten hemen sonra yapıştırıyorsunuz. yapıştırma işlemini sağlıklı ve ışık geçirmeyen bir biçimde yaptıktan sonra sıra ışık sistemine geliyor. Pleksi Glass malzeme ışık geçirdiğinden dolayı tüm yüzeylerinden ışık geçirecektir, bu sebepten bazı firmaların özel istekleri olmaktadır. Mesela Plexi Glassın her yerinin ışıklı olması rahatsızlık verdiğinden kalınlıkların olduğu yüzeylerin ışık geçirliğinin yok edilmesini istemektedirler. Bunuda yapmanın yöntemi pleksi glassın içinden Folyo ( Vinyl ) yapıştırmaktır.

Plexiniz hangi renk ise o renkteki Folyo ( Vinyl )yu tercih etmeniz doğru olandır. Sonrada onun üzerine siyah Folyo ( Vinyl ) kaplarsınız ve böylelikle plexi glassınız dışarıdan bakıldığında kırmızı görünmeye devam eder ancak ışık yandığında kenarlarından ışık çıkmayacak ve böylelikle Plexi Glass ( Pleksiglas )kutu harfinizin sadece ön yüzeyleri ışık geçirgen olacaktır.Plexi Glass ( Pleksiglas ) malzemenizin içine aydınlatma elemanı olarak Neon yada Led kullanabilirsiniz. Neon kullanıyorsanız bunun çift sıra olmasına dikkat etmelisiniz eğer tek sıra bir neon döşerseniz ışık yandığında ışığın sizi tatmin etmediğini göreceksiniz. Bu sebepten neonda çift sıra neon kullanmayı tecih ediniz. Led kullancaksanız eğer aralıklarının sık olmasına ve tüm harfi kapsadığına dikkat ediniz. Kutu harf uygulaması düşünüyorsanız Plexi Glass ( Pleksiglas )malzemeyi tercih etmenizi öneririz, bunun sebebi ise Logonuz hem kendi renginde gündüz görünecektir hemde akşam ışık yandığında da tüm harfleriniz içten aydınlanmış olacaktır.

——-

Dekota Kutu Harf Tabela nasıl yapılır?

genellikle iç mekanlarda kullanılan bu tarz ve tipteki tabelalar, Dekota nın derinliği

farklı farklı olmakla birlikte, Bu malzemenin kalınlığı arttıkça fiyatıda misli misli

arttığından çok kalın olanı fiyatının yüksekliğinden dolayı tercih edilmez.

Dekota nın bir kaç rengi vardır ancak genelde beyazdır, bu sebepten Dekota

dan kutu harf yapmayı düşünüyorsanız Dekota nızı boyamanız gerekecektir. Dekota nızı

her türlü boyalarla boyamanızı öneririz. Dekota üzerine hertürlü

Kimyasal boyayı kabul etmektedir. Kutu Harfinizin kalınlığını

Dekotanızın kalınlığı kadar yapıyorsunuz yani diğer

kutu harflerdeki uygulamayı yapmıyoruz şeritler kesipte kenarlarına

yapıştırmıyorsunuz. Çok kalınlık verilemediğinden genelde iç mekanlarda kullanılır.

Dekotanızın kalınlığını 1cm. yaptığınızı düşünelim ve bir logo oluşturalım.

Bir plaka Dekota satın alıyorsunuz.Dekotanın bir tabakası farklı ölçülerindedir.

Bu ölçülerden size uygun olanı tercih etmenizde fayda vardır.

Çünkü ölçü büyüdükçe fiyat artacaktır.

Dekotanızı keserken muhakkak bilgisayar destekli bir makina kullanmalısınız

sebebi ise malzeme kalınlığı 1cm ve üstü olduğunda dekupaj ile düz bir kesim

yapamayacaksınız. Bu sebepten Router kullanılarak kesilmesinde fayda vardır.

Kesilmiş olan harflerinizin kenarlarına çelik macun sürerek kurumasını bekleyiniz.

Sonrasında da güzelce zımparalayıp komple boyanmasını sağlayınız.

Boyamayı en az üç kat atmanızı tavsiye ederiz.

Birinci kat boyanızı sadece kirlilik yaratacak şekilde astar atmanızı tavsiye ederiz

o astarın yarım saat kurumasını bekledikten hemen sonra tekrar ikinci kat boyanızı

daha dolğun olarak atınız bu boyamanızın kuruması için

en az 3 saat beklemenizi öneririz, üçüncü ve son kat boyanızıda attıktan sonra artık

kutu harfleriniz hazır demektir bu harfleri montaj yapacağınız zaman kutu harf Dekotalarınızın

arkasını köpük çift taraflı bantlarla kaplayabilirsiniz daha da sağlam

olmasını istiyorsanız bantların aralarına boş kalan bölgelere soğuk silikon

sürebilirsiniz.

Bu Dekotaları tek tek düzgün bir şekilde yapıştırmanız mümkün değildir.

bu sepepten farklı renk Folyodan kalıp hazırlamanızı tavsiye edebiliriz.

Bu kalıbı reklamınızı uygulamak istediğiniz bölgeye yapıştırdıktan sonra artık

harflerinizi tek tek bu Folyonun üzerine düzgün bir şekilde yapıştırabilirsiniz.

Dekota Harf kesimleri boyutları yüksek olduğunda ağırlıklarıda yüksek olacaktır,

bu sebepten kullanığınız çift taraflı banta ve soğuk silikonunuza dikkat ediniz

gerekirse Dekotanın görünmeyen bölgelerinden gizli vidalar saplayabilirisiniz.

 

Alüminyum Kutu Harfli Tabela

Alüminyum Kutu Harf uygulaması paslanmaz kutu harflerden daha uygun fiyatlı olduğundan tercih edilir. Yapılış sistemi Paslanmaz Kutu Harf ile aynıdır. Işıksız Kutu Harf sistemlerinde tercih edilmesi doğru olanıdır. Alüminyumun renk yelpazasi çok geniş olduğundan tercih sebebidir. Alüminyumu var olan standart renkerinin haricinde elektrostatik boyama tekniği ile istediğimiz renge boyayabiliriz. Elektrostatik boyama ile tüm RAL katoloğunda bulunan renkleri alüminyumun üzerine uygulayabilriz. Elektrostatik boyama, var olan alüminyumumuzun üzerine toz şeklinde boya pigmentleri serpilir sonrada bu alüminyum fırına verilerek boyanın üzerine emisyonu gerçekleştirilir. Böylelikle alüminyum renginiz firmanızın kurumsal rengine kavuşmuş olacaktır. İstediğiniz renge kavuşan alüminyum malzemenizi paslanmaz kutu harfte olduğu gibi imal edebilirsiniz. ışıksız kutu harf yapmayı planlıyorsanız eğer alüminyum kullanmanızı tavsiye ederiz. Tabela örnekleri ile alakalı resimleri incelemek isterseniz web sitemizde tüm tabela modellerini bulabilirsiniz.

———

Kutu Harf Tabelaları, Reklamları

Kutu Harf Tabela Sistemleri çok çeşitli malzeme yelpazasine sahip olduğundan bunları konu başlıkları halinde incelememizde fayda vardır. Bu malzemelerinin başlıcaları şunlardır. Paslanmaz Kutu Harf, Alüminyum Kutu Harf,Plexi Glass ( Pleksiglas )Kutu Harf, Dekota ( Forex ) Kutu Harf, Ahşap Kutu Harf şimdi bu ürünleri tektek inceleyelim.

1.Paslanmaz Kutu Harf

Kutu Harf tabelalarda çok sıkca tercih edilen bir uygulamadır. Paslanmaz malzeme , krom harf olarakta adlandırılır, malzeme paslanmaz çeliktir bu malzemenin üretimizor ve maliyetli bir iştir. Örnek olarak paslanmaz harflarden TABELA yazalım. Harf yüksekliğinin 30cm. olduğunu varsayalım, harf yüksekliği 30cm. olan bir kutu harfin derinliği en az 5cm. olması gerekmektedir ki yazı kendini okuttursun. Paslanmaz malzememizle öncelikle A harfini yapalım. T harfinin önden görünüş halini ya lazerde keseriz yada ustaların bu konudaki yıllardır yaptıkları pratiklerden dolayı ustalar bu harfi bilgisayar destekli lazerle değilde El yordamı ile keserler ve lazerle kesilmiş gibi net olabilir.

 

Tabiiki bu usta kişinin yapacağı bir uygulamadır. M harfinin ön yüzünü kestikten sonra 5cm.lik şeritler kesilir ve harfin kalınlığı oluşturulur, bu şeritleri M harfinin yanlarına içten katnatmak suretiyele montajını yaparız. M harfinin tüm yanlarını ve içini döndükten sonra M harfinden paslanmaz bir kutu harf elde ettik. Bu uygulamaların tamamını T, B, A, L harflerinede uyguladıktan sonra artık elimizde TABELA yazan bir kutu harf tabela bulunmaktadır. Bu kutu harflerin arkasını genelde kapatmadan kullanırız. Cam gibi arkadan yazının görüneceği yüzeylede arkasınında kapatılması gerekmektedir. Yinede arka yüzeyinin kapatılmasında sıkıntı çıkacağından, cam yüzeylere bu kutu harflerin yapıştırılmasından önce Folyo ( Vinyl ) Kesim tekniği ile cama ayna simetrisi olacak şekilde tersten TABELA yazarak yapıştırılması ve bunun üzerine kutu harflerin montajının yapılması doğru bir uygulama olacaktır. Böylelikle camın arkasından bakıldığında kutu harfin arka pis kısmı değilde Folyo ( Vinyl )nun rengi görünecektir. Buda müşterimizi menmun edecektir. Paslanmaz harflerin renklerin içinden genelde krom ve altınrengi tercih edilir.

Paslanmaz kutu harflerin son dönemlerde vazgeçilmezi ışıklı olanıdır. İçten ışıklı bir sekilde aydınlatılan paslanmaz kutu harfler gerçektende göz kamaştırıcı olabiliyor. Paslanmaz kutu harflerin içine Neon veya Led sistemi döşenerek aydınlatılması sağlanır. Bu aydınlatma direk ve endirek olarak verilebilir. Direk aydınlatma kutu harf yapıldıktan sonra içine neon veya led döşenir ve kutu harfin içi dışarıya bakacak şekilde montaj edilir böylelikle ışık yandığında neon yada led direk olarak görünür. Bu uygulamaya Direk Aydınlatma denir, direk aydınlatma genelde Barlarda, Restaurantlarda kullanılır. endirek aydınlatmada ise kutu harfi duvara yada herhangi bir kör zemine montaj yapacağınız zaman duvardan gizli ayaklar vasıtası ile kutu harfi 3-5cm. öne doğru çıkarırsınız. Böylelikle ışık yandığında kutu harfin içindeki neon yada led ilk önce duvara çarpar ve boşluk bıraktığınız 3-5cm. in kenarlarından dışarı doğru ışık verir bu uygulamaya endirek aydınlatma denir. Yuradaki linkte endirek aydınlatmaya örnek bulacaksınız. Bu uygulamalar Kurumsal firmalar için tercihen kullanılır. Çok iddali bir uygulama olmadığından zarif bir görünüm sergilemektedir.

2.Alüminyum Kutu Harf

Alüminyum Kutu Harf uygulaması paslanmaz kutu harflerden daha uygun fiyatlı olduğundan tercih edilir. Yapılış sistemiPaslanmaz Kutu Harf ile aynıdır. Işıksız Kutu Harf sistemlerinde tercih edilmesi doğru olanıdır. Alüminyumun renk yelpazasi çok geniş olduğundan tercih sebebidir. Alüminyumu var olan standart renkerinin haricinde elektrostatik boyama tekniği ile istediğimiz renge boyayabiliriz. Elektrostatik boyama ile tüm RAL katoloğunda bulunan renkleri alüminyumun üzerine uygulayabilriz. Elektrostatik boyama, var olan alüminyumumuzun üzerine toz şeklinde boya pigmentleri serpilir sonrada bu alüminyum fırına verilerek boyanın üzerine emisyonu gerçekleştirilir. Böylelikle alüminyum renginiz firmanızın kurumsal rengine kavuşmuş olacaktır. İstediğiniz renge kavuşan alüminyum malzemenizi paslanmaz kutu harfte olduğu gibi imal edebilirsiniz. ışıksız kutu harf yapmayı planlıyorsanız eğer alüminyum kullanmanızı tavsiye ederiz

3.Plexi Glass ( Pleksiglas )Kutu Harf

 

Plexi Glass ( Pleksiglas ) malzeme cam görünümü verdiğinden dolayı genelde iç mekanlarda kullanılır ama dış mekanlarda da tercih edilir. Plexi Glass ( Pleksiglas ) renk alternatifi fazla olan bir reklam ürünüdür. Bu malzemenin kesimi ve işçiliği paslanmaz ve alüminyum harflere istinaden daha kolaydır. Kullanıldığı alanlarda da çok şık bir görünüm meydana getirir. Plexi Glass ( Pleksiglas ) harf yapımında harf boyutları yüksek olduğunda kullanacağınız plexi glassında kalınlığının yüksek olması gerekir. Örneğin 30cm. yüksekliğindeki bir plexi glassın kalınlığı en az 3mm. olmalıdır ama 5mm. kullanılmasını tavsiye ederiz. Plexi Glass ( Pleksiglas ) malzemeyi daha önceki bölümlerimizde Plexi Glass ( Pleksiglas ) tabelayapımında görmüştük. Bu malzeme genelde Işıklı Kutu Harf yapımında kullanılır ve sonucu mükemmel denecek kadar etkileyici olur. Paslanmaz kutu harflerde yada alümyum kutu harflerde ışık direk yada endirek olarak kullanılıyordu çünkü malzeme kör yani ışık geçirgen bir malzeme değildi. Plexi Glass’ ta ise durum çok farklı, Plexi Glass ( Pleksiglas ) malzeme ışık geçirgen bir reklam ürünü olduğundan içine döşenen ışık gece yandığında plexinin tüm yüzeylerinden belli olacaktır.

Firmanızın logosunun kırmızı olduğunu varsayalım ve Plexi Glass ( Pleksiglas ) malzeme kullanarak ışıklı kutu harften bir logo oluşturalım. Logomuzun yüksekliğinin 30cm. olarak ayarlayalım, paslanmaz kutu harflerde olduğu gibi ilk harfimizin (M) üstten görünüşünü dekupaj makinesiyle yada Lazerde keselim sonrada 3cm. derinliği olduğunu düşünere 3cmlik şeritler keselim. Bu kesmiş olduğumuz şeritleri M harfimizin tan yüzeylerine yapıştıralım. İki Plexi Glass ( Pleksiglas ) malzemeyi birbirine en iyi kloroform yapıştırabilir. Kendinize eczanelerden yeterli miktarda kloroform alıyorsunuz, yanında da bir adet şırınga almalısınız.Plexi Glassınızın kalınlığına kloroform sürerek birbirine yapışmasını sağlayabilirsiniz. Yapıştırma aracı olarak en sağlamı ve ucuzu kloroformdur. Ancak başka yapıştırma malzemeleride mevcuttur.

Plexi Glass malzeme kırılgan bir üründür bu sebepten M harfinin kıvrımlı, bombeli yüzeylerini yaparken plexiglasınızı ısıtarak bir kalıp vasıtası ile eğiyor ve eğdikten hemen sonra yapıştırıyorsunuz. yapıştırma işlemini sağlıklı ve ışık geçirmeyen bir biçimde yaptıktan sonra sıra ışık sistemine geliyor. Pleksi Glass malzeme ışık geçirdiğinden dolayı tüm yüzeylerinden ışık geçirecektir, bu sebepten bazı firmaların özel istekleri olmaktadır. Mesela Plexi Glassın her yerinin ışıklı olması rahatsızlık verdiğinden kalınlıkların olduğu yüzeylerin ışık geçirliğinin yok edilmesini istemektedirler. Bunuda yapmanın yöntemi pleksi glassın içinden Folyo ( Vinyl ) yapıştırmaktır.

 

Plexiniz hangi renk ise o renkteki Folyo ( Vinyl )yu tercih etmeniz doğru olandır. Sonrada onun üzerine siyah Folyo ( Vinyl ) kaplarsınız ve böylelikle plexi glassınız dışarıdan bakıldığında kırmızı görünmeye devam eder ancak ışık yandığında kenarlarından ışık çıkmayacak ve böylelikle Plexi Glass ( Pleksiglas )kutu harfinizin sadece ön yüzeyleri ışık geçirgen olacaktır.Plexi Glass ( Pleksiglas ) malzemenizin içine aydınlatma elemanı olarak Neon yada Led kullanabilirsiniz. Neon kullanıyorsanız bunun çift sıra olmasına dikkat etmelisiniz eğer tek sıra bir neon döşerseniz ışık yandığında ışığın sizi tatmin etmediğini göreceksiniz. Bu sebepten neonda çift sıra neon kullanmayı tecih ediniz. Led kullancaksanız eğer aralıklarının sık olmasına ve tüm harfi kapsadığına dikkat ediniz. İmran Reklam olarak kutu harf uygulaması düşünüyorsanız Plexi Glass ( Pleksiglas )malzemeyi tercih etmenizi öneririz, bunun sebebi ise Logonuz hem kendi renginde gündüz görünecektir hemde akşam ışık yandığında da tüm harfleriniz içten aydınlanmış olacaktır.

4.Dekota ( Forex ) Kutu Harf

Bu uygulama genelde iç mekanlarda kullanılır. Dekota ( Forex )nın derinliği yukarıda ki bölümlerde de incelediğimiz gibi 1mm , 2mm, 3mm, 4mm, 5mm ,……,10mm,15mm,20mm, 30mm dir. Bu malzemenin kalınlığı arttıkça fiyatıda misli misli arttığından çok kalın olanı fiyatının yüksekliğinden dolayı tercih edilmez. Dekota ( Forex )nın bir kaç rengi vardır ancak genelde beyazdır, bu sebepten Dekota ( Forex )dan kutu harf yapmayı düşünüyorsanız Dekota ( Forex )nızı boyamanız gerekecektir. Dekota ( Forex )nızı Subazlı boyalarla boyamanızı öneririz. Dekota ( Forex ) üzerine hertürlü Kimyasal boyayı kabul etmektedir. Kutu Harfinizin kalınlığını Dekota ( Forex )nızın kalınlığı kadar yapıyorsunuz yani diğer kutu harflerdeki uygulamayı yapmıyoruz şeritler kesipte kenarlarına yapıştırmıyorsunuz. Çok kalınlık verilemediğinden genelde iç mekanlarda kullanılır.

Dekota ( Forex )nızın kalınlığını 1cm. yaptığınızı düşünelim ve bir logo oluşturalım. Bir plaka Dekota ( Forex ) satın alıyorsunuz.Dekota ( Forex )nın bir plakası 122×305 / 156x305cm./205x305cm ölçülerindedir. Bu ölçülerden size uygun olanı tercih etmenizde fayda vardır. Çünkü ölçü büyüdükçe fiyat artacaktır. Dekota ( Forex )nızı keserken muhakkak bilgisayar destekli bir makina kullanmalısınız sebebi ise malzeme kalınlığı 1cm ve üstü olduğunda dekupaj ile düz bir kesim yapamayacaksınız. Bu sebepten Router kullanılarak kesilmesinde fayda vardır. Kesilmiş olan harflerinizin kenarlarına çelik macun sürerek kurumasını bekleyiniz. Sonrasında da güzelce zımparalayıp komple boyanmasını sağlayınız.

 

Boyamayı en az üç kat atmanızı İmran Reklam olarak tavsiye ederiz. Birinci kat boyanızı sadece kirlilik yaratacak şekilde astar atmanızı tavsiye ederiz o astarın 30 dakika kurumasını bekledikten hemen sonra tekrar ikinci kat boyanızı daha dolğun olarak atınız bu boyamanızın kuruması için en az 3 saat beklemenizi öneririz, üçüncü ve son kat boyanızıda attıktan sonra artık kutu harfleriniz hazır demektir bu harfleri montaj yapacağınız zaman kutu harf Dekota ( Forex )larınızın arkasını köpük çift taraflı bantlarla kaplayabilirsiniz daha da sağlam olmasını istiyorsanız bantların aralarına boş kalan bölgelere soğuk silikon sürebilirsiniz. Bu Dekota ( Forex ) ları tek tek düzgün bir şekilde yapıştırmanız mümkün değildir bu sepepten Şeffaf Folyo ( Vinyl )dan kalıp hazırlamanızı tavsiye edebiliriz. Bu kalıbı reklamınızı uygulamak istediğiniz bölgeye yapıştırdıktan sonra artık harflerinizi tek tek bu Folyo ( Vinyl )nun üzerine düzgün bir şekilde yapıştırabilirsiniz. Dekota ( Forex ) Harf kesimleri boyutları yüksek olduğunda ağırlıklarıda yüksek olacaktır, bu sebepten kullanığınız çift taraflı banta ve soğuk silikonunuza dikkat ediniz gerekirse Dekota ( Forex )nın görünmeyen bölgelerinden gizli vidalar saplayabilirisiniz.

Tabela Çeşitleri Nelerdir?

Tabela; tanıtım yapmak, bilgi vermek, yönlendirmek amacı ile iç veya dış mekanlarda kurulan sistemlerdir. Hemen her yerde farklı çeşitleriyle karşılaştığımız tabelalar insanlara oldukça kolaylık sağlar. Tabelalar olmadan bir mekan hakkında içeriye girmeden fikir edinmek veya bilmediğimiz bir yoldan sıkıntı yaşamadan geçmek zordur. Reklam sektöründe çok önemli bir yere sahip olan tabelalar, farklı malzemelerden yapılabilmekte ve her geçen gün tabela çeşitlerinin artması ile birçok farklı alanlarda kullanılmaktadır.

Temel özelliği bilgi vermek olan tabela çeşitlerinin farklı teknik özellikleri her bütçeye ve zevke hitap etmektedir. Tabela çeşitlerini başlıca, ışıklı tabela, neon tabela, kutu harf tabela, totem tabela, pleksi tabela, pleksi kutu harf tabela olarak sıralayabiliriz. Tabelalar kişisel veya basit olabileceği gibi yüksek maliyetlerle hazırlanan malzemeler de olabilir.

Tabela Yaptırma Fiyatı Ne Kadardır?

Tabela fiyatlarını etkileyen bazı faktörler vardır. Bunların başında tabela yapımında kullanılan malzemenin kalitesi gelir. Yaptıracağınız tabelanın çeşidine göre kullanılacak malzemenin kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin, led tabelaları tercih edecekseniz kullanılacak ledlerin kaliteli olması gerekir. Kalitesiz led tercih ederseniz maliyeti düşürmüş olursunuz ancak tabelanızın ömrünü kısaltmış olursunuz.

Tabela fiyatlarını etkileyen bir başka faktör ise tabelanın boyutudur. Büyük, gösterişli tabelalar tercih ederseniz maliyeti arttırmış olursunuz ancak mekanınızın reklamını daha iyi yaparak, daha çok dikkat çekmesini sağlamış olursunuz.

Tabela yapımı son derece profesyonellik ve kalite isteyen bir iştir. İşçiliğin ve kullanılan malzemelerin kalitesi oldukça önemlidir. Müşterilere daha gösterişli ve dikkat çekici tanıtımlar yapmak için işinde ehil, kaliteli firmalar tercih edilmelidir.

Tabela Neden Kullanılmalıdır?

Bütün işletmeler yaptıkları reklamlarla iş yerlerini daha kolay fark ettirerek iş potansiyellerini arttırmayı hedeflemektedir. Bunu, büyük firmalar yaptıkları yaratıcı ve devasa boyuttaki tabelalar ile son derece iyi gerçekleştirmektedir. Bu nedenle etkili bir tasarım ve iyi bir konum tabelalar için her zaman büyük önem arz etmektedir. İşletmeler dışarıda iş yerlerini tanıtmak, içeride ise müşterilere kolaylık sağlamak için farklı tabela çeşitleri tercih etmektedir. Tabela çeşitlerine mekanlarda rastladığımız gibi yollarda ve sokak aralarında da rastlamak mümkün. Sokak isimleri, yollardaki uyarı ve yön levhaları gibi… İç mekanlarda kullanımı az veya bireysel olan bu malzemeler dış mekanlarda bulunduklarından dayanıklı şekilde üretilmelilerdir.

Reklam Tabela

Günümüzde reklam, tanıtımlarını pek çok mecrada yapabilmektedir. Reklam sektörünün gelişimiyle beraber artan firmaların mal ve hizmetlerinin hepsi, tanıtıma ihtiyaç duymaktadır. Kimi firma Pazar payını arttırabilmek için, kimi firma benzer mal ve hizmet üreten diğer firmalarla rekabet edebilmek için, kimisi de marka haline gelebilmek için, reklam tanıtımlarına başvurmaktadır. Onlarca ürün bilgisi, onlarca yönlendirme mesajları günümüz insanının karşı karşıya kaldığı durumdur. Böyle bir ortamda, firmaları amaçladıkları noktalara getirmek için, reklam sektörü yaratıcılık alanını genişletmeye, her geçen gün yenilik ve farklılık arayışlarını hızlandırmaktadır. Bu noktada, potansiyel tüketici konumundaki her insanın bulunduğu alanı, kullanabilme arayışı sürmektedir. Alanları kullanabilme açısından geldiği nokta ise, neredeyse tüketicinin bulunduğu her alanı kullanır olmuştur.

Potansiyel tüketicilerle, kitle iletişim araçları vasıtasıyla iletişim kurmakta olan reklam, alanları sınıflandırmıştır. Görsel-işitsel-algısal duyulara hitap eden; televizyon, sinema, internet mecralarını, reklam filmleri, animasyon filmleri, cıngıl, reklam spotlarıyla kullanmaktadır. Görsel-algısal duyulara hitap eden, baskılı mecraları yani; gazete, dergi, insert, el ilanı, broşürleri; etkileyici, çarpıcı görsel, imaj, resim, fotoğraf, sloganlarla harmanlanmış tasarım konseptleriyle kullanmaktadır. Özendirme ürün üretip, onlara uygun tasarımlarla seslenmektedir.

Bunların dışında. Açık hava reklam araçlarını da kullanmaktadır. Açık hava reklam araçları, potansiyel tüketicilerin, dışarıdaki yaşamlarına hitap etmektedir. Hareket halindeyken, beklerken, yürürken, sosyal faaliyetlerde bulunurken karşılarına bir cadde üzerinde, metroda, AVM önlerinde v.b. alanlarda bir konsept halinde çıkmaktadır.

Açık hava reklamları; bina giydirmelerinde, araç giydirmelerinde, billboardlarla, afişlerle, tabelalarla, megalight araçlarıyla, levhalar, dubalar, aynalar, duraklar, duvarlarla tüketicilere seslenmektedir. Görüldüğü gibi tabela açık hava reklam araçlarından biri olmaktadır. Reklam tabelaları, firmaların önlerinde, sokaklarında ve firmanın bulunduğu yakın bölgelerin, belirli yerlerinde kullanılabilmektedir. Bazı reklam tabelaları, karayolları üzerinde, uzak mesafelerde konulabilmektedir. En yaygın kullanımı ise, firma önlerinde olup, firmanın ismini ve şirket faaliyet alanını gösterenleridir. Bunları üretenler de reklam ajansı olmaktadır. Tabela üretimi yapan ajanslar hem tasarımını yapmakta hem de üretimini yapıp, ilgili yerlere monte etmektedirler.

Reklam tabelalarının birbirinden farklı çeşitleri ve şekilleri vardır. Tabelalarda da tasarım bulunmakta ve insanların ilgisini çekmeye çalışmaktadır. Reklam tabelaları; kabartma harf tabela, İç-Dış yönlendirmeli, vinil germe tabela, krom harf tabela, paslanmaz kutu harf tabela, gravür tabela, pleksi tabela, v.s. diye devam eden çeşitlerde ve şekillerde bulunabilmektedir. Bunların kullanım biçimleri, kullanılacakları alana göre değişirken, büyüklükleri de ona göre değişmektedir. Gündüz ve gece durumuna bağlı olarak, ışıklı veya ışıksız olarak üretimi yapılmaktadır.

 

//////////

Açık Hava Reklamlarında Nasıl Göründüğünüz Önemlidir

Sadece açık hava reklamlarında değil, -ki açık hava reklamı derken oldukça geniş bir uygulama alanından bahsediyoruz. İletişimin hemen her anında nasıl göründüğünüz önemlidir. Özellikle kişiler arası bir iletişim ilişkisinde, hatırlananların % 50’sinden fazlası tarafların nasıl göründükleri ile ilgilidir. Geriye kalan kısım, kelimeler, cümleler ve bunların ses tonu, vurgu gibi özellikler de içeren söylenme biçimidir. Görünmek kavramını açık hava reklamlarına uyarlarsak varacağımız sonuç şudur ki; açık hava reklamları diğer mecralardan farklı olarak çok fazla söz söyleme olanağına sahip değildir, fazla söz söylemelerini gerektiren bir şekilde de tüketicinin karşısına çıkmazlar. Dolayısıyla daha çok göstergeleri kullanmaları gerekir. Dikkat çekici bir görsel, kısa ama etkili bir cümle, bir ürünün fiyatı, bazen sadece marka logosu… Mümkün olan en sade şekilde ürün – hizmeti anlatan bir görsel tasarım ve uygulanabilecek sınırsız alan. Bina ya da araç giydirmeden tutun, billboardlar, flamalar, çeşitli giysi ve aksesuarlar, reklam direkleri, silindir kuleler, son zamanlarda giderek yaygınlaşan outdoor televizyonlar, megalight olarak adlandırılan ışıklandırmalar gibi birçok farklı şekilde uygulanabilirler.

Bu reklamlar firmaların tercihi doğrultusunda, ülke çapında kampanyalara dahil olarak yapılabileceği gibi, daha dar bir alanda, bir bölge ya da şehirde uygulanabilir. Zaman zaman evlilik teklifi gibi kişiler arası iletişim için dahi açık hava reklam mecralarının kullanıldığını hepimiz görmüşüzdür, çünkü açık hava reklamları tüketiciye doğrudan ulaşan reklam türlerindendir. Bir şehri baştanbaşa kat eden bir otobüsün üzerindeki reklamlar her gün binlerce kişiye ulaşabilir. Merkezi bir caddede konumlandırılan reklam direkleri ya da buna benzer uygulamalar, yine birçok kişi tarafından görülür. Tabii buradaki görülmek, daha çok tüketiciler tarafından fark edilmek anlamına gelir ki bu fark edilmeyi de ancak etkin bir açık hava reklamı gerçekleştirebilir. Açık hava reklamcılığının beceriksiz örnekleri zaman zaman yerel uygulamalarda karşımıza çıkar. Uzun uzun anlatılan kampanyalar, dikkat çekmek için seçilmiş son derece rahatsız edici renkler, ya da karmaşık görsel uygulamalar… Bu gibi yanlış uygulamalar olası tüketicilere ürün ya da hizmeti fark ettirmek bir yana, zaman zaman markalara karşı antipati de yaratabilirler.

Açıkhava reklamları, en basit reklam uygulaması gibi görünse de, özellikle tasarım açısından profesyonelliğin son derece önemli olduğu reklamlardandır. Tüketici mümkün olan en kısa sürede ürün – hizmeti fark etmeli ve reklamın verdiği mesajı algılayabilmelidir. Dolayısıyla açık hava reklam tasarımları yaratıcı ve uzman zihinler tarafından üretilmesi gereken ürünlerdir. Karmaşık mesajlar, gereksiz slogan ya da algılamada sorun yaratacak karmaşık görseller açık hava reklamlarının amacına ulaşmasını engeller. Sadece bir aracın giydirilmesi, bir binanın dış cephesine dev bir marka logosu yerleştirilmesi ya da yüksek yüzdeli indirimlerin yer aldığı billboardlar açık hava reklamı yapmak demek değildir. Açık hava reklamları ister tek başına, isterse de bir reklam kampanyası dahilinde uygulanıyor olursa olsun,doğru mesajları en basit göstergelerle tüketicilere ulaştırılması için yaratıcı zihinler tarafından üretilmek zorundadır.

/////////

Açıkhava Reklamları Az Konuşur, İyi Görünür

Açıkhava reklamcılığı kent yaşamının olmazsa olmaz bir parçası olarak hergün yeni ve yaratıcı biçimlerde karşımıza çıkıyor ve çıkmaya da devam edecek. Kısa sürede kişilerin belleğine kazınabilen mesajları iletmek amacıyla yaratılan açıkhava reklamları yenilikçi, yaratıcı ve dikkat çekici olduğu ölçüde taşıdığı mesajı iletir ve mesajı alan kişilerin kafalarında yer edinir. Yazılı basında kullanılan ilanların büyükleriymiş gibi yanlış bir şekilde de algılanabilen bu reklamların kendine özgü tasarım biçimleri, mesajı taşıma özellikleri ve tüketiciler tarafından farklı algılanma kriterleri vardır. Her ne kadar benzerlik taşısa da başka herhangi bir yazılı mecra ilanında kullanılması mümkün olan uzun ve bilgi içerikli metinlerin bu alanda kullanılması mümkün değildir. Bunun sebebini söylemek elbette ki güç değil; kimse yolda yürürken gördüğü bir billboardın önünde durup uzun uzun ne yazdığını okumaz.

Ancak açıkhava reklamlarında bir dezavantaj olan bireylerin hareket halinde olma durumları aynı zamanda da bir avantajdır. Şöyle ki, bu reklamlarla karşılaşan alıcıların uzaklaşma, onu yok sayma şansları yoktur. Ne şekilde uygulanmış olursa olsun, kişiler reklamlarla sürekli iç içedir ve bunlardan kaçma olanağı yoktur. Bu da bireyin dikkati çekildiğinde ona mesajı kolayca iletebilme olanağı sağlar. Açıkhavanın hem olumlu hem de olumsuz bir diğer özelliği de genellikle tekrar edilebilir olmamasıdır. Belirli bir süre içinde mesajın iletilmesi gerekir. Bu özellik de beraberinde çarpıcı tasarımların daha fazla önem taşımasını getirir. Diğer mecralarda kullanılması her zaman mümkün olmayacak şekilde dikkat çekici tasarımlarla alıcının zihninde reklama konu olan mal/hizmete dair algı oluşturulabilir.

Sokaklar, otobüsler, metrolar, alışveriş merkezleri gibi reklam alanları insanların evlerinde oldukları kadar rahat olmadıkları yerlerdir. Bir şekilde bulunulan bu mekanlarda bir çok içsel ve dışsal uyaranla bir arada bulunan reklamların fark edilir olması yönünde yapılacak olan tasarımda alıcının etkilenebileceği bu içsel ve dışsal unsurlar da mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Bu reklamlar da diğer reklamlar gibi bir çok kişiye aynı anda ulaşır. Ancak verilen mesajın birçok kişiye ulaşması demek, onun herkes tarafından aynı şekilde anlamlandırıldığı sonucunu vermez. İnsanlar kendilerine ulaşan iletileri zihinlerinde tek başlarına anlamlandırırlar. Açıkhava reklamlarının en önemli özelliği görselliktir. Ancak bu görsellik mutlaka kısa ve akılda kalıcı sözel ifadelerle desteklenmelidir. Dikkat çekici bir görsel ve mesajı ileten kolay anlaşılır sözel ifadelerle açıkhava reklamları birçok reklam türüne göre çok daha etkili olabilir.

 

//////////

Yaratıcı Reklam Uygulamalarının Mecrası Açıkhava

Diğer bütün mecralar gibi açıkhavanın da kendine özgü özellikleri ve unsurları var. Bu reklamlar da diğer bütün reklam uygulamaları gibi bir fikir üzerine kuruluyorlar. Konsept olarak da adlandırabileceğimiz bu fikrin yaratıcı, dikkat çekici ve akılda kalıcı olmasının yanında uygulanabilir de olması gerekiyor. Açıkhava reklamlarında daha büyük görseller ya da uygulamalar yapılabildiği için kişilerin görüş açısını egemenliği altına alabilir. Eğer bir metin kullanılıyorsa bu metin mutlaka mümkün olduğu kadar kısa ve öz olmalıdır. Çünkü açıkhavada mesajın alıcıları genellikle hareket halindedir ve uzun ve karmaşık mesajları algılamak için durup düşünmeleri pek de mümkün değildir.

Açıkhava reklamlarında dikkat çekici ve etkili bir tasarım, doğru şekilde birbirine adapte edilmiş yazılı ve görsel öğeler, özellikle büyük boyutlu ve kaliteli ürün görselleri, sade ve okunabilir yazı karakterleri reklamın başarısını arttıran öğelerdendir. Açıkhavada genellikle canlı renkler tercih edilir çünkü dikkat çekmek ya da dikkati odaklamak canlı renkler aracılığıyla daha kolaydır. Açıkhava reklamlarında eğer gerilla uygulamalar gibi uygulamalar söz konusu değilse ürün ya da marka logosu mutlaka kullanılmalıdır ve bu ürün ya da markanın tanıtılması için de gereklidir. En önemlisi de reklamların doğru olarak yerleştirilmesidir. Yerleştirme planlaması dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Açıkhava dendiğinde akla ilk gelen uygulamalar billboardlar, durak raketleri gibi uygulama alanları olsa da, açıkhava yaratıcı çalışmalara en fazla olanak sağlayan mecralardan birisidir.

Açıkhava reklamcılığının tarihi neredeyse reklamın tarihiyle yaşıttır. Ancak zaman içerisinde özellikle uygulama biçimleri açısından diğer bütün mecralar gibi açıkhava da gelişti ve değişti. Günümüzde ev dışında daha fazla vakit geçiren bireylere ulaşmak için kullanılabilecek olan en etkili araç açıkhava reklam alanlarıdır. Kitle iletişiminin de ilk örneği sayılan açıkhava tarih boyunca eksikliklerini gidererek gelişti ve günümüzde de özdenetimin de var olduğu ve ölçülebilir bir reklam alanı olarak varlığını sürdürmektedir.

Açıkhava günümüzde ulaşabildiği kitle ve fark edilirliği açısından güçlü bir araçtır ancak seçici bir araç değildir. Uygulamada ulaşılabilecek olan hedef kitlenin seçilmesi mümkün değildir ve mesajın özet şekilde verilmesi zorunluluğu vardır. Her mecra gibi açıkhavanın da olumlu ya da olumsuz yanlarıyla değerlendirilip, gerçekleştirilecek olan reklam uygulamasının doğru şekilde planlanması gerekir. Aksi halde getirdiği maliyetler de göz önünde bulundurulduğunda etkisiz bir açıkhava reklam uygulaması sadece ciddi bir bütçe yükü olarak kalır.

///////

Bütün Ülkede, Bir İlde Veya Bir Caddede Tek Mecra Reklam Yapar… Açık Hava

Mecraların yapısı ve reklam yaptıkları alanlar düşünüldüğünde, hakikaten açık hava reklam mecrası, çok özel bir yerde duruyor. Bir televizyon, radyo, gazete veya internet çok daha geniş kitlelere hitap ediyor. İsteseniz de istemeseniz de, belki de size hitap etmeyen kitlelere reklam yapabiliyorlar. Küçük bir yerleşim biriminde kurulan ve sadece o yerleşim birimine hitap eden bir şirketin, diğer bölgelerde reklam yapması ona çok fazla şey katmayabiliyor. Reklam ajansları, şirketlerin tanıtım kampanyalarını yürütecekleri zaman, ilk önce hedef kitleyi belirler ve ona göre kampanyanın stratejisini oluşturmaya başlarlar. Burada sözünü ettiğimiz şirketin hedef kitlesi zaten bellidir. Buna yönelik olarak yapılacak kampanyanın da bu çerçevede düşünülmesi gerekiyor. Yerel olarak yayın yapan radyoların bile, hitap ettiği kitlenin genişliği gereksiz olabiliyor. Şu durumda, istediğiniz kadar küçük bir kitleye reklam yapabilen tek bir mecra kalıyor, açık hava reklam mecrası. Kimi zaman tek bir billboard, bir köprü afişi, bir araç giydirmesi, şirketin dış cephesi ve çevresine yapılan reklamlar, firmanın tam olarak ihtiyacını giderebiliyorlar.

Tabi bu durum, küçük yerleşim birimlerindeki şirketler için geçerlidir. İstediğiniz kadar büyük olun, ülke çapında faaliyet gösterin, ülkenin bütün kesimleri hedef kitleniz arasında bulunsun, sizi yine de destekleyebilen bir mecra olarak karşımıza çıkıyor. İstediğiniz kadar semtte, ilde, bölgede, ülkede her yerde billboardları, megalightleri, afişleri, duvar reklamları sizin mesajlarınızı tüketiciye ulaştırabiliyor. Sadece bunlar da değil, markalar, hangi reklam mecrasını etkin olarak kullanırsa kullansın, sizlerin de her yerde gördüğü gibi, açık hava reklam mecralarını destekleyici olarak kullanıyor. Örneğin, televizyon reklamından çok iyi bildiğiniz bir film karesi, otobüs durağınızın yan duvarında karşınıza çıkabiliyor. Açık hava reklam mecraları, teknolojiyi de takip ediyor. Yani teknoloji geliştikçe, ona uyum sağlayan ürünleri de geliştirerek kullandırabiliyor. Son zamanlarda, özellikle alış veriş merkezlerinde gördüğümüz dijital boardlar, bunun en yakın örneğini oluşturuyor. Ürünler, birden fazla afişi arka arkaya çeviriyor, günün ışıklarına göre kendi ışıklandırmalarını yapıyorlar. Hatta son üretilenlerin bazıları yaş, cinsiyet tespiti yaparak, bu kişilere uygun reklamları hemen gösterebiliyor.

Ne kadar dar bir alan olursa olsun veya ne kadar geniş bir alan olursa olsun, o kendine has hızı ve etkisiyle markaların reklamlarını yapabiliyor. Konulduğu anda tüketiciye ulaşıyor ve onlar isteseler de istemeseler de açık hava mecralarından kaçamıyorlar. Çünkü yürüdükleri caddelerde, bekledikleri duraklarda, önlerinden geçtikleri duvarlarda onlarla karşılaşıyorlar. Televizyon gibi zap yapma şansları yok, internet ortamları gibi başka bir ortama geçme şansları yok, onlarla yüzleşerek geçmek durumunda kalıyorlar. Kısaca, açık hava mecraları, her halükarda mesajlarını iletiyor. Hele yaratıcı bir tasarım yapılmışsa, dikkatleri üzerlerinde toplayıp hem tüketici için, hem de markalar için heyecan verici olabiliyorlar.

////

Açık Hava Reklamlarında AVM’lerin Etkisi

 

Günümüzde, eskiden olmayan büyüklükle alışveriş merkezleri açılmış, açılmaya da devam etmektedir. Eskiden her bir markanın ürününü alabilmek için mahallelerde, bulvarlarda açılmış olan satış noktalarını bulmaya çalışırdı insanlar. Fakat günümüzde, bütün markaların satış noktalarının olduğu tek bir bina içerisinde hepsine ulaşılabilmektedir. Bu tip alışveriş merkezleri, reklam sektörünün, açık hava reklam mecraları tarafından sıkça kullanılmaktadır.

Reklam veren firmaların tasarımları, alışveriş merkezlerinin hemen her tarafından bulunmaktadır. Genellikle buralarda en sık kullanılan mecralar, billboardlar, yönlendirme levhaları, reklam direkleri, dönen merdivenlerde kullanılan tasarımlar, aynalı billboardlar v.b.leridir. Buradaki tasarımların hepsi, genellikle, merkez içinde satış noktası bulunan markalar ve ürünleriyle ilgili olmaktadır. Yani zaten, bu tip merkezlerde satış noktası bulunan marka reklamları bulunmaktadır. Bu tip yerler, tüketicilerin sıkça gittiği, bütün alışverişlerini yaptıkları yerlerdir. Ev gereçlerinden giyime, gıdaya hemen her ihtiyaçları için gitmektedirler.

AVM’ler bir insanın ihtiyaç duyabileceği bütün ürün ve hizmetlerin satışlarının yapılabildiği komplekslerdir. Genellikle küçük bölgelerde yer almamaktadırlar. Şehir merkezlerine yakın yerlerde kurulmakta ve geniş bir arazi üzerine inşa edilmektedirler. Bu tip alışveriş merkezlerinin önlerine veya yakınlarına gelir gelmez, hemen, açık hava reklam araçları kendini göstermeye başlamaktadır. Billboardlar, çepeçevre sarmaktadır. Bununla birlikte reklam direkleri, firmaların bayrakları v.b. kendini göstermektedir. İçerilere girildiğinde, ara duvarlar, merdiven boşlukları, merdiven tutacakları, kenarlar, mağaza kenarları, açık hava reklamlarıyla donanmıştır.

İnsanlar bu tip alışveriş merkezlerine giderken zaten, bir şeyleri satın almak, ihtiyaçlarını karşılamak, isteklerine karşılık bulmak amacıyla gitmektedirler. Dolayısıyla buradaki reklam tasarımları daha çok etkili olmaktadır. Ama burada kullanılan tanıtımların amaçları, insanlara veya tüketicilere, marka, ürün veya hizmeti anlatmak değildir. Daha çok onların, ilgili markanın ürün veya hizmetlerini seçmelerini sağlamaya yönelik olmaktadır. Zaten satın alma kararlarıyla gelen tüketici, bin bir türlü marka arasında gezinmektedir. İşte buradaki tanıtımlar, karar vermesi ve satın alma davranışını ilgili markadan yana kullanması yönünde mesajlar vermektedir.

AVM reklamlarının etkisi çok büyüktür. Eğer üretilen tasarım bir yaratıcılık, bir yenilik içeriyorsa hele, dikkat çekmemesi mümkün değildir. Tüketiciler, bu tip iletilere dikkat etmekte, ürün veya hizmetlerin özelliklerinden hangisinin isteğine, arzularına daha çok hitap edebileceğini seçmeye çalışmaktadır. Zaten buradaki tanıtım mesajları genellikle bu yönlerde yapıldığı için etkili olmaktadır. Buradaki tek dezavantaj, bu tip iletilerin çokluğudur. Fakat yaratıcı ve yeni bir tasarım uygulandığında hemen herkesin dikkatini çekmektedir.

/

Açık Hava Reklamlarının Avantajları ve Dezavantajları

 

Açık hava reklamları yoğun ve yalnız olan mecralardır. Onların diğer mecralarda olduğu gibi destekleyici unsurları bulunmamaktadır. Yani radyo mecralarında, arka fonda müzik, televizyon mecrasının hareket halinde olan görselleri, basılı mecralarda sürekli okunabilme, istenirse tekrar görülebilme özelliği yoktur. Açık hava reklamları, tek başlarına, yoğun ilgiyi üzerlerinde toplayabilen araçlar olmaktadır. Bu yüzden bu alan tanıtımları dalgın, aceleci v.s. gibi farklı zihin yapısında bulunan tüketicilerin görebileceği, onların dikkatlerini çekebilecekleri ebatlarda kullanılmak durumundadır. Bu onların dezavantajlarından birini oluşturmaktadır. Bu mecra tanıtımlarının en büyük avantajlarından biri de tüketicileri ayırmaksızın her kesimi, herkesi etki altına alabilmesidir. Onlar bulundukları alana giren bütün tüketicilere hitap ederler. Ama ulaşılmak istenilen, belirli bir alanda bulunan tüketicilerin olması halinde, belirli mahallelere, semtlere, kentlere, merkezlere konulabilmesiyle Ancak, bir ayırım yaptırılabilmektedir. Diğer avantajlarından birisi de, tüketicilerin bu tip araçlardan kaçma şanslarının olmayışıdır. Yolu oradan geçen herkesin bu tanıtımlara maruz kalacak olmasıdır.

Diğer avantajlarından bir diğeri de, örneğin, televizyon tanıtımları bütün ülkeye yayın yapmaktadır. Firmanın şu bölge, bu mahalle seçme şansı bulunmazken, yerel televizyonları tercih etmesi halinde bile, ilgili televizyonun yayın yaptığı çerçeveye hitap etmek durumunda kalmasıdır. Fakat açık hava reklamları, istenildiğinde belirli bir caddeye, mahalleye, parka, bütün bir il’e bütün ülkeye uygulanabilmektedir. Bu özellikleri, firmaların, stratejik noktalardaki tüketicilerine ulaşma şansını yüzde yüz vermektedir. Üstelik bu şansı verirken, tüketicilerin tanıtım mesajlarını alabileceklerine dair garanti de vermektedir. Çünkü o bölgede bulunan hiçbir tüketicinin açık hava reklamlarından kaçma şansı bulunmazken, araçların yukarıda sayılan özelliklerinden dolayı da etkilemektedir onları. Bu mecralar, hep bahsettiğimiz gibi tümden açık hava da olmak durumunda da değildir. sinema salonları, metro istasyonları, hava alanları, kapalı stadyum v.b. yerlerde de aynı etkileri yapmakta ve önemlerini korumaktadırlar.

Gözümüzün ulaşabileceği hemen her yerde kullanılabilen, açık hava reklamlarının en çarpıcı mecralarından biri hareketli tanıtımlar olmaktadır. Bunlar, hareketli araçların da üzerine uygulandığında, araç hareket halinde olduğu için, daha fazla tüketici tarafından görülebilmektedir. Hareket, her zaman insanların dikkatini çeken bir özelliktir. İnsan, ister istemez harekete dikkat etmekte ve onu anlamaya çalışmaktadır. Bu yüzden, hareket etme özelliğine sahip bu mecralar avantajlı olmaktadır. Üstelik hareketli olanlarında yaratıcılığın da bir sınırı, çerçevesi bulunmamaktadır. Burada yaratıcılık anlayışının kapıları ardına kadar açıktır.

/////

Açık Hava Reklamlarının Faydaları

 

Geçmişten günümüze açık hava reklam mecraları, firmalar tarafından çokça kullanılmaktadır. Açık hava reklam mecralarının en başta gelenleri; billboard, bina giydirme, araç giydirme, reklam levhaları, reklam dubaları, reklam duvarları, durak giydirmeleri, outdoor Tv. Megalight, silindir kule, reklam direkleri, reklam şapka veya tişörtleri. v.s.dir. Firmaların, açık hava reklam mecralarını bu kadar çok tercih etmelerinin en önemli nedeni, en kısa sürede tüketiciye ulaşabilmeleridir. Açık hava reklam araçları da kendi içlerinde, önem derecelerine ayrılmaktadır. Örneğin, tüketicilerin en çok dikkatini çeken, reklam mesajlarını en kısa ve en etkili yoldan ileten araçların başında billboard reklam aracı gelmektedir. Billboardlar hem en etkili reklam mecrası hem de en çabuk tüketiciyle karşı karşıya gelenidir. Açık hava reklam mecraları, tüketicileri televizyon reklamlarından bile daha kısa sürelerde yakalayabilmektedir. Çünkü tüketiciler, günün birkaç saatini televizyonların başında geçirmekteyse, en az on saatlerini açık havada geçirmektedir.

İşlerine gider gelirken, sosyal faaliyetlerde bulunurken v.b. bunları dışarıda yapmaktadırlar. Tüketicilerin dışarıdaki yaşamlarına hitap eden açık hava reklamları, onları durakta, araçta, yürürken, otururken, çalışırken, beklerken yakalamakta ve reklam mesajlarını iletmektedir. Açık hava reklam araçlarının bu kadar kısa sürede tüketicilere mesajları iletmesi nedeniyle, firmalar, bu tip araç reklamlarını belirli tarihler arasında, duyurmak istedikleri kampanyalarını, indirimlerini, müşterilerine özel olarak yaptıkları uygulamaları için kullanmaktadır. Açık hava reklam araçları, tüketicileri etkilemektedir. Zaten, bu tip araçlara uygun yapılan tasarımlar da reklamın diğer mecralarından farklı yapılmaktadır. Açık hava reklam araçlarında cümleler kısa, öz, anlaşılır, net olmak durumundadır. Görüntü karmaşası, birden fazla duyuya hitap ettiği için tüketicinin algılarını zorlayan unsurlar bulunmamaktadır. Tasarımlarda söylenmek istenilen yani tüketicilere verilmek istenilen reklam mesajı en direkt olarak, etkileyici ve çarpıcı biçimde kullanılmaktadır.

Tüketiciler belki televizyonlarda gördükleri reklamlar üzerine, bir sürü değerlendirme yaptıktan sonra, ürüne veya hizmete yönelmektedir ama açık hava reklam araçlarında gördüğü reklam, ilgisini çekmekteyse, anında karar verebilmektedir. Yani açık hava reklam araçları, tüketicilerin davranışlarını da en hızlı biçimde etkileyen, yönlendiren araçlar olmaktadır. Kimi billboardlardan, kimi tabelalardan, kimi levhalardan, kimi duvarlardan kimisi de duraklardan mesajlarını vermekte ve tüketiciyi yönlendirmektedir. Açık hava reklam araçlarının tüketiciyle karşılaşma saniyeleri, karşılıklı etkileşim içinde geçmektedir. Bu yüzden firmalar en çok bu araçlara önem vermekte ve hangi reklam mecrasını kullanırsa kullansın onunla birlikte açık hava reklam araçlarını da kullanmaktadır.

////

Açık Hava Reklamında Basit Olan Gözden Kaçmaz

 

Açık hava reklam mecralarının hemen hepsi, hem firmalar için hem de tüketiciler için oldukça önemlidir. Firmaların en kısa sürede tüketiciye ulaştıkları reklam mecraları olmalarından kaynaklı önemi büyüktür. Tüketiciler için ise, her an her yerde karşılarına çıkan, ister istemez gördükleri reklam mecraları olması açısından önemlidir. Ayrıca, tüketiciler onların sayesinde, markaların yaptıkları indirim, kampanya, yeniliklerinden haberdar olmaktadırlar. Dolayısıyla açık hava reklam araçlarının hepsinde uygulanan tasarımların, bilinçli yapılması gerekmektedir. İnsanın psikolojik olarak etkilenme biçimlerine dikkat edilmesi, burada, diğer reklam mecralarından daha çok öne çıkmaktadır. Açık hava reklam araçları, kısa sürelerde tüketiciler tarafından izlenmekte veya görülebilmektedir. İnsanlar yürürken, araç bekleme halinde veya araçların seyir halinde olduğu zaman dilimlerinde bu araçları görebilmektedirler. Açık hava reklam araçlarına ilişkin yapılan tasarımların karmaşık olması, insanların bu kısa zaman diliminde, daha reklamı algılayamadan geçmelerine neden olmaktadır. Hatta karmaşık olmasını bırakalım bir tarafa, birden fazla görüntünün, sloganın, bilgi metinlerinin yer alması bile, insanların bunları okuyamamasına neden olmaktadır.

İnsanın şuuraltı bölümü, basit işaretleri, ibareleri, görüntüleri kaydetmektedir. Dolayısıyla, basit olan şeyler, saliselik bir zaman diliminde bile algılanabilmektedir ki insanlar, bundan daha fazla bir zamanı, bu araçların önünde geçirmektedir. Reklamları basit ama vurucu yani reklam mesajını en yalın halde vermek çok daha etkili olmaktadır. İnsanlar ister istemez görüntüyü, cümleyi okumakta veya algılamaktadır.

Üstelik basit olanlar çok daha fazla dikkat çeker ve unutulmaz. Çünkü orada, algıları karıştıracak başka bir malzeme bulunmamaktadır. İnsanların algıları tek bir şeyi görmekte ve ona yoğunlaşmaktadır. Bu nedenle, özellikle açık hava reklamlarında buna dikkat edilmesi, reklamın daha fazla başarılı olmasını sağlamaktadır. Elbette bir ürünün tanıtımında, bir firmanın indirim kampanyasında veya promosyon dağıtımında, bir reklam ne kadar basitleştirilebilir ki denebilir. Yani mutlaka, firma adı, logosu, ürün fotoğrafı ve indirimin v.b. olayın olduğuna yönelik bir cümle veya anlatım yer alacaktır. Fakat yaratıcı bir zihin bütün bunları anlatabilecek dizaynı oluşturabilmektedir.

Bütün bunlar en basit halde anlatılabilmektedir. İnsanlara mesaj verebilmek için, illa ki tanımlama veya cümleler kurmak gerekmemektedir. Göstergelerle anlatım sağlanabilir. Şu da bilinen bir gerçektir ki, insanlara cümle kurarak anlatılanlar, algılamalarını sağlayarak aktarılanlardan çok daha az hatırlanmakta hatta çoğu zaman hatırlanmamaktadır. İnsanlar, unsurları algılamaya çalışırken, belirli bir enerji harcamaktadırlar. Algıların tamamlanmasına kadar geçen zamanda, çaba sarf edildiği için, algılanan zihinlere yerleşmektedir. Bu yüzden açık hava reklam araçlarında en çok dikkat edilmesi gereken özellik, basit, en basit, yalın tasarımların yapılabilmesidir.

///

Açık Hava Reklam Mecrası, Araç Giydirme Kapsamında Otobüs Reklam Türleri

 

Araç giydirme, açık hava reklamcılık alanında kullanılan, günümüzde pek çok aracın üzerinde gördüğümüz reklam uygulamalarıdır. Bunlardan otobüs reklamları, birbirinden farklı türlerde uygulanmaktadır. Araç reklamları, folyo baskılarıyla oluşturularak, araçların belirlenen yerlerine monte edilmektedirler. Bu tip reklamın ilk uygulaması, Amerika’da denenmiş ve sonra da her tarafa yayılmıştır. Otobüs reklamları genellikle, belediye otobüsleri, özel işletmelerin tek ya da çift katlı otobüslerine uygulanmaktadır. Firmalar araç reklamlarını genellikle, ürün veya hizmet satışlarının arttırılması amacıyla kullanmamaktadır. Bu reklam mecrası daha çok, tüketicilerin marka, ürün veya hizmeti hatırlaması, bunların sürekli göz önünde olması amacıyla yapılmaktadır. Yani daha çok marka bilinirliğine hitap etmektedir. Bilindiği gibi otobüs reklamları, bazen karmakarışık, anlaşılmaz reklam yazıları ve resimlerinden oluşabilmektedir. Reklam verenler marka, ürün veya hizmetin hatırlanmasına daha çok önem verdiklerinden, reklam tasarımına çok fazla dikkat etmemektedirler. Hatta sadece görünüyor olması onlar için yeterli olabilmektedir.

Ülkemizde bu tip uygulama 1994’te İstanbul’da başlatılmış ve daha sonra Ankara, İzmir de kullanılarak yayılmaya başlamıştır. Bu tip reklam, firmaların en çok kullandıkları yöntemlerden biridir. Bunun nedeni de maliyetinin düşük olması ve gezici halde olmalarıdır. İlk kullanılan otobüs reklam türü, reklam asılaları olmuştur. Alüminyum çerçevelere uygulanan reklamın, otobüslerin her iki yanına iliştirilmesiyle uygulanmıştır. Daha sonra, folyo baskıları, direkt otobüslere uygulanmış, son zamanlarda da one way vision tekniği ile reklam uygulanmaktadır. Otobüs reklamları, birbirinden farklı şekillerde yapılabilmektedir. Tam uygulama tasarlanan reklamın, otobüsün tüm alanlarına uygulananlarıdır. Otobüsün bütün cepheleri reklam tasarımıyla kaplanmaktadır. Arka bölümüne, ön tarafına konulabilmektedir. Buradaki alan seçimini belirleyen, reklamın hedef kitlesi olmaktadır. Eğer hedef kitle sürücüler ise, genellikle otobüslerin arka tarafına uygulanmaktadır. Eğer hedef kitle, potansiyel bütün yolcular ve yayalar ise, otobüslerin sağ veya sol yanlarına reklam uygulanmaktadır. Buna göre, reklam ajansının medya planlama birimi, çeşitli değişkenleri hesaplayarak, yolcular arasında ki hedef kitlenin görüş mesafesini hesaplamakta ve en uygun alanlara reklam uygulamaktadırlar.

 

 

Otobüs kaplama türleri arasında, çift katlı tam kaplama, tek katlı tam kaplama, şerit reklam, Superback reklam olmaktadır. Tam kaplama yukarıda da sözü edildiği gibi, otobüsün camları hariç diğer alanların kaplanmasıdır. Şerit reklam uygulamasında ise, tekerlekler ile camlar arasında kalan, otobüsün enine yerleştirilen reklamlardır. Bunlar önde ve arkada yer almazlar. Sağ ve sol alanlar daha çok kullanılmaktadır. Superback reklam uygulaması ise otobüslerin arkasının tam olarak kaplanmasıyla uygulanmaktadır. Otobüslerin, reklam amacıyla kullanılan diğer alanları ise, içleri olmaktadır. Bunlar da otobüs tutamakları, kolonları olabilmektedir. Bütün bu reklam alanlarının seçilmesi, bilinçli bir medya planlama ile yapılmaktadır. Planlamacılar, çeşitli yaş grubunda olan tüketicilerin görebileceği ve reklamın etkin olabileceği alanlara göre belirlemektedirler.

///////

Araç Reklamları

 

Araç reklamları, açık hava reklam araçlarından birine ait bir tanımlamadır. Araç giydirme olarak geçen uygulama, hareket halindeki araçların; otobüs, metro, taksi, tren, vapur, uçak gibi araçların dış yüzeylerinin reklam için uygun kısımlarına, iç yüzeylerine yerleştirilen reklam ilanlarını anlatmaktadır. Toplu taşıma araçları, firma araçları, tırlar, dağıtım kamyonları, uçaklarına giydirme yöntemleriyle reklam uygulanması, uçakların taşıdıkları pankartlar, balon yazıları, toplu taşıma araçlarının koltuk arkalarına, askılıklara, uçaklardaki baş üstü dolapların üzerine, servis masalarının iç ve dış kapaklarına, emniyet kemerine reklamların uygulanması araç reklamlarına girmektedir. İnsanların dışarı çıktıkları andan itibaren, yolculuk ederken, otobüste, yolda yürürken önden, yandan geçen araçlara reklam uygulanmakta, insanın her günkü evden çıkışını, reklam mecrası haline dönüştürmektedir. Yolların, yolculukların veya insanın dışarıdaki yaşamının reklam mecrası haline gelmesi, reklamcılar açısından iyi olabilirken, tüketiciler açısından da, bu yoğunluk, algı yorulmalarına neden olmaktadır.

Araç reklamlarının da dezavantajları ve avantajları bulunmaktadır. Örneğin, toplu taşım araçlarında yolcuların çok olması, reklamların etkinliğini azaltmaktadır. Yolcular, kalabalıktan dolayı reklamların mesajlarını alamamaktadırlar. Buna şu da eklenebilir bir dezavantaj olarak, yolcuların çok az olduğu ortamlarda da reklam etkinliği azalmaktadır. Ayrıca araç reklamlarının dış koşullardan etkilenmesi de etkinliği azaltan durumlardan bir tanesidir. Firmaların, araç reklamlarını dış koşullardan koruyacak önlemleri alması, onlara ek bir maliyete neden olduğundan, bunu yapmamaktadırlar. Buna karşın, araç reklamları, birçok yönden tüketicilerin dikkatlerini çekmektedir. Yanınızdan hızla geçen bir aracın üzerindeki reklam bile, ister istemez bilince veya bilinçaltına yerleşmektedir. Özellikle metro gibi araçlarda beklerken, insanlar, reklamı dikkatle incelemekte ve reklam mesajlarını değerlendirmektedir. Uçakların büyük bir pankartı taşıması, dağıtım araçlarının üzerinde, firmaları tanımlayan reklamlar insanların ilgisini çekmektedir.

Araç reklamlarında kullanılan tasarımların özellikle sade ve basit olanları insanların daha çok aklında kalmaktadır. Bilindiği gibi bazı araçların üzerine, öyle reklam tasarımları giydirilmektedir ki, araç karmakarışık renkler, yazılar, resimlerle donatılmaktadır. İşte bu tip reklamları tüketiciler izlerken, mesajlarını algılayamamaktadır. Canlı ve karmaşık renk geçişleriyle süslenen araç reklamları, insanların algılarını farklı yönlere kaydırmaktadır. Daha çok renklere algılar takılmakta, aralara serpiştirilen ürün resimleri, sloganlar, firmanın kurumsal ibareleri aralarda kaybolmaktadır. Özellikle bu tip kötü tasarımlar, toplu taşım araçları olan, belediye otobüslerinde, özel firma otobüslerinde görülmektedir. Önünüzden geçen aracın üzerindeki reklamı seçebilmek için, bilinçli bir dikkatle incelemeniz gerekmektedir. Hâlbuki yoldaki tüketici, hiçbir şekilde, bilinçli bir dikkatle reklamı incelemeyecektir. Gözüne gelen ilk görüntü bir karmaşa olacak ve dikkati başka yerlere takılacaktır.

/////

Reklam Tabela

 

Günümüzde reklam, tanıtımlarını pek çok mecrada yapabilmektedir. Reklam sektörünün gelişimiyle beraber artan firmaların mal ve hizmetlerinin hepsi, tanıtıma ihtiyaç duymaktadır. Kimi firma Pazar payını arttırabilmek için, kimi firma benzer mal ve hizmet üreten diğer firmalarla rekabet edebilmek için, kimisi de marka haline gelebilmek için, reklam tanıtımlarına başvurmaktadır. Onlarca ürün bilgisi, onlarca yönlendirme mesajları günümüz insanının karşı karşıya kaldığı durumdur. Böyle bir ortamda, firmaları amaçladıkları noktalara getirmek için, reklam sektörü yaratıcılık alanını genişletmeye, her geçen gün yenilik ve farklılık arayışlarını hızlandırmaktadır. Bu noktada, potansiyel tüketici konumundaki her insanın bulunduğu alanı, kullanabilme arayışı sürmektedir. Alanları kullanabilme açısından geldiği nokta ise, neredeyse tüketicinin bulunduğu her alanı kullanır olmuştur.

Potansiyel tüketicilerle, kitle iletişim araçları vasıtasıyla iletişim kurmakta olan reklam, alanları sınıflandırmıştır. Görsel-işitsel-algısal duyulara hitap eden; televizyon, sinema, internet mecralarını, reklam filmleri, animasyon filmleri, cıngıl, reklam spotlarıyla kullanmaktadır. Görsel-algısal duyulara hitap eden, baskılı mecraları yani; gazete, dergi, insert, el ilanı, broşürleri; etkileyici, çarpıcı görsel, imaj, resim, fotoğraf, sloganlarla harmanlanmış tasarım konseptleriyle kullanmaktadır. Özendirme ürün üretip, onlara uygun tasarımlarla seslenmektedir.

 

 

Bunların dışında. Açık hava reklam araçlarını da kullanmaktadır. Açık hava reklam araçları, potansiyel tüketicilerin, dışarıdaki yaşamlarına hitap etmektedir. Hareket halindeyken, beklerken, yürürken, sosyal faaliyetlerde bulunurken karşılarına bir cadde üzerinde, metroda, AVM önlerinde v.b. alanlarda bir konsept halinde çıkmaktadır.

Açık hava reklamları; bina giydirmelerinde, araç giydirmelerinde, billboardlarla, afişlerle, tabelalarla, megalight araçlarıyla, levhalar, dubalar, aynalar, duraklar, duvarlarla tüketicilere seslenmektedir. Görüldüğü gibi tabela açık hava reklam araçlarından biri olmaktadır. Reklam tabelaları, firmaların önlerinde, sokaklarında ve firmanın bulunduğu yakın bölgelerin, belirli yerlerinde kullanılabilmektedir. Bazı reklam tabelaları, karayolları üzerinde, uzak mesafelerde konulabilmektedir. En yaygın kullanımı ise, firma önlerinde olup, firmanın ismini ve şirket faaliyet alanını gösterenleridir. Bunları üretenler de reklam ajansı olmaktadır. Tabela üretimi yapan ajanslar hem tasarımını yapmakta hem de üretimini yapıp, ilgili yerlere monte etmektedirler.

Reklam tabelalarının birbirinden farklı çeşitleri ve şekilleri vardır. Tabelalarda da tasarım bulunmakta ve insanların ilgisini çekmeye çalışmaktadır. Reklam tabelaları; kabartma harf tabela, İç-Dış yönlendirmeli, vinil germe tabela, krom harf tabela, paslanmaz kutu harf tabela, gravür tabela, pleksi tabela, v.s. diye devam eden çeşitlerde ve şekillerde bulunabilmektedir. Bunların kullanım biçimleri, kullanılacakları alana göre değişirken, büyüklükleri de ona göre değişmektedir. Gündüz ve gece durumuna bağlı olarak, ışıklı veya ışıksız olarak üretimi yapılmaktadır.

/////

Reklam Malzemeleri

 

Reklam malzemeleri genellikle açık hava reklamlarında kullanılan araç ve gereci ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Bilindiği gibi reklam günümüzde insanlara ulaşmak için, pek çok mecrayı kullanmaktadır. Televizyon, radyo, sinema, internet en yaygın olarak kullandığı mecralar arasına girmektedir. Bunların hepsi de, insanların evde ve işyerlerinde sık sık karşılaştıkları veya kullandıkları reklam araçlarıdır.

Bunların dışında insanların dışarıdaki yaşamlarını ilgilendiren iş ve evin dışında sosyal faaliyetlerde bulunurken veya yaşamın gereksinimlerini karşılamaya çalışırken, bulundukları alanlar; caddeler, sokaklar, metro istasyonları, duraklar, toplantı ve gösteri salonları, seyahat halindeyken, alışveriş yaparlarken karşılarına çıkan araçlar, açık hava reklamlarıdır. Bunlar da insanların karşılarına; billboard, tabela, afiş, megalight, silindir kule, bina giydirme, araç giydirme, el ilanları, outdoor tv., durak tasarımları türlerinde çıkmaktadır.

Yukarıda saydığımız açık hava reklamları, çeşitli malzemelerden üretilmektedir. Bu noktada, bu araçların yapımında kullanılan bütün malzemeler, reklam malzemesi olarak değerlendirilmektedir. Bunlar aşağı yukarı; folyolar, dekotalar, fotoblok levhalar, pleksiglaslar, polikarbonat levhalar, polistren levhalar, pet-G levhalar, alüminyum levha ve profiller, paneller, montaj bantları v.s’ler gibi daha pek çok çeşit malzeme sayılabilmektedir. Reklam araçlarının yapımında ve uygulamasında ihtiyaç duyulan her şey bir reklam malzemesi olabilmektedir.

Reklam malzemeleri arasında, promosyonel çalışmalarda kullanılan ürünler de girmektedir. Firmaların, tüketicilerin zihinlerinde yer edinebilmek için veya uzun süreli etki sağlayabilmek için ürettiği ve insanların kullanımına ücretsiz olarak dağıttıkları özendirme, eşantiyon ürünleri de reklam malzemesi olarak değerlendirilmektedir. Bunlar da; defter, kalem, ajanda, masa takımı, masa takvimi veya takvimler, çakmak, anahtarlık v.b. olmaktadır. Bu bakımdan değerlendirildiğinde reklam malzemelerinin satış noktaları, genellikle açık hava reklam ajanslarından yapılmaktadır.

Yani yukarıdaki araçlara uygulanacak reklamı tasarlayan ve uygulayan dijital reklam ajansları bunların satışını da yapabilmektedir. Bunların dışında sadece bu tür malzemelerin satışını yapan, ama reklam tasarım alanına girmeyen firmalarda bulunmaktadır.

Reklam malzemeleri genellikle, dayanıklı, her türlü hava koşullarında sağlam durabilen, rengini, görüntüsünü bozmadan kullanılabilen, özelliklerde seçilmektedir. Bu malzemelerin görüntüleri de önemli olmaktadır. Dayanıklı olmanın yanı sıra, görünümü hoş, rengi değiştirilebilen olmaları, tercih edilmelerini sağlamaktadır. Her geçen gün yeni bir malzeme farklı ve dayanıklı olma özellikleriyle reklam malzemeleri arasına katılmaktadır.

/////////

Reklam Duvarları

 

Açık hava reklamcılığı, reklam sektörünün en sık kullandığı mecralardan biridir. Gündelik yaşam içerisinde; yolda, arabada, beklerken, açık hava alanlarında otururken gördüğümüz, okuduğumuz reklam çeşitleri, açık hava reklamcılığına girmektedir. İnsanın gözünün iliştiği her yerde gördüğümüz bu reklam mesajları, çeşitli araçlar vasıtasıyla iletilmektedir. Bu alanda kullanılan reklam araçları; bina, giydirmeleri, araç giydirmeleri, billboard, megalight, silindir kule, durak giydirme veya tasarımları olmaktadır. Reklam duvarları denilen alanlar, bina giydirme kapsamına girmektedir. Fakat bağımsız duvarlar da kullanılabildiği için, reklam duvarları adı altında kullanılmaktadır. Kullanılan reklam tasarımları, binaların en çok görünen, yan veya arka duvarlarına monte edilmektedir.

Duvar yüzeylerine monte edilen reklamlar, dijital baskı cihazlarıyla basılmış veya ofset baskılı olarak kullanılabilmektedir. Bu tip baskılarda kullanılan kâğıt, branda, vinil v.b. malzemeler, zaten her türlü hava koşularına dayanıklı özellikte olmaktadır. Malzeme seçimi, reklamın duvarda kalacağı süreye göre değişmektedir. Reklam, duvarda uzun bir süre kalacaksa, hava koşullarına en dayanıklı malzemenin seçilmesine dikkat edilmektedir. Duvara uygulanan boyanın da, aynı şartlara karşı taşıdığı özellikler önem taşımaktadır. Duvar boyalarının dayanıklı, silinmeyen, solmayan özelliklere sahip olması beklenmektedir.

Yukarıda sözünü ettiğimiz, bağımsız duvarlar; yol üzerinde kaldırım kenar sınırını belirleyen duvarlar, bölgesel açık hava reklam kampanyalarında kullanılan duvarlar, ortak kullanım alanlarında bulunan duvarlar, balkonların ön ve yan duvarları olmaktadır. Bazen, duvar reklam tasarımları, direkt olarak duvar yüzeyine baskılı malzemelerin asılması şeklinde olmayabilmektedir. Reklam tasarımı, çerçeveli bir panoya uygulanarak, panoyu duvara asma şeklinde yapılabilmektedir.

Reklam duvarları, kiralama yöntemiyle kullandırılmaktadır. Ya apartman yönetimi veya bina sahibi, binasının duvarlarını, reklam amaçlı kullandırmak istediğinde, reklam ajanslarına veya ilgili kişilere kiralamaktadır. Duvar reklamlarına başvuran ajanslar, kiralama işlerini bu insanlarla hallederken, aynı zamanda, reklam uygulama esaslarına uyum sağlayabilmek için, bölge yönetim idarelerine başvurup izin almaktadır. Özellikle kullanılacak duvarlar, belediyelere ait ise, izin almadan kullanmaları mümkün olmamaktadır. Bu sefer hem kiralama hem de izin alma işlerini belediyelerle yapmaktadırlar.

Duvar reklam tasarımlarının, şehir görüntüsünün estetiğine veya kullanıldıkların bölgenin görselliğine zarar verecek şekilde değil de, onlara katkı sağlayacak niteliklerde kullanılmasını, bölge yönetim birimleri sağlamaktadır.

//////

Reklam Direkleri

 

Bilindiği gibi reklam, markaların veya firmaların ürettiği ürün ve hizmetlerinin özelliklerini satış amacıyla tanıttıkları bir süreçtir. Firmalar bu anlamda, birbirinden farklı alanları tanıtım amaçlı kullanabilmektedirler. Reklam mesajlarının iletildiği araçlar, kitle iletişim araçları olmaktadır. Kitle iletişim araçlarının ise, bir kısmını oluşturan, açık hava reklamcılığında, tabela, billboard, afiş, megalight, silindir kule gibi reklam araçları bulunmaktadır. Açık hava reklam araçları, genellikle; yol kenarlarında, kalabalık alanlarda, fabrika önlerinde, iş merkezi önlerinde, şehir merkezlerinde, kısaca dikkat çekici alanlarda kullanılmaktadır. Tanıtım amaçlı olarak kullanılan bu araçlar, direkler üzerinde yerden yükseğe yerleştirilmektedir. Her aracın özelliğine göre, yüksekliği bulunmaktadır.

Reklam araçlarını taşıyan direkler, dayanıklı malzemelerden üretilmektedir. Sürekli açık havada bulunmalarından kaynaklı, kar, yağmur, güneş gibi mevsim özelliklerinden etkilenmeyen, malzemelerden imal edilmektedirler. Boyları ve enleri, kullanılmak istenen reklam aracına göre, değişmektedir. Görüntü estetiğini bozmayacak, dayanıklı, uzun süre değiştirilmeye ihtiyaç duyulmayacak şekilde seçilmektedir. Dikkat çekici her hangi bir özelliğe sahip direk tasarımları, daha çok tercih edilmekle beraber, malzemenin dayanıklılığı daha fazla önem taşımaktadır.

İsteğe bağlı olarak şu özellikleri taşıyabilmektedirler;

– Sıkı geçmeli ya da flanş-cıvata bağlantılı, Ankraj cıvata ile temele bağlantılı

– Farklı kesitte direk istekleri

– Sıcak Daldırma Galvaniz Kaplama, Galvaniz kaplama üstüne boya çalışmaları

– Sökülebilir merdivenli veya Koruma Merdivenli

– Reklam Panosu Bağlantıları

Reklam tabelasında, yapılan tasarıma göre bağlantı yerleri, şekilleri, özellikleri değişmektedir. Örneğin, ışıklı veya ışıksız olarak kullanılabilmektedir. Totemlerde ise direkler, genellikle aynı şekilde kullanılmaktadır. Bayrak direklerinde de durum aynıdır. Bunlarda sadece, yapıldıkları malzemenin özellikleri farklılık göstermektedir. Reklam sektörünün her alanında olduğu gibi, burada da direklere farklı özellikler eklenerek, dikkat çekmeleri sağlanmaya çalışılmaktadır. Reklam araçlarının kimi tek direk üzerine yerleştirilmekte, kimi iki direk üzerine, kimi ise üç direk üzerine yerleştirilmektedir. Direklerin yapıldıkları malzemeler ise; görsel pleksi ya da galvanizli poligon olmaktadır.

Reklam direkleri, genellikle dijital reklam ajansları, endüstriyel makine firmaları, makine mühendislik firmaları tarafında yapılmakta ve kendileri tarafından ilgili yerlere monte edilmektedir.

/////

Reklam ve Tabela Yönetmeliği

 

Tabelalar bina cephelerine ışıklı ve ya ışıksız, tanıtım amaçlı konulacak açık hava reklamcılığı uygulamalardır. Reklam amacıyla kullanılan aynı zamanda açık hava tanıtım araçlarından biri olan tabela kullanımı hakkında çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. İlk zamanlarda her işletme tabelasını istediği alanlara yerleştirmekteydi.

Zamanla, diğer tüm araçlarda olduğu gibi, açık hava reklamcılığı yönetmelikler geliştirilmeye başlandı. Tabela asma ve kullanma yönetmeliği belediyelerin denetiminde olabilmektedir. Her belediyenin kendi bölgesine özgü yönetmeliği bulunmaktadır. Belediyeler bu tip yönetmeliklerinde; şu özellikleri gözetirler. Görüntü kirliliğini ortadan kaldırmak, kent estetiğine katkıda bulunmak v.b.

Belediyeler bu tip tabela yönetmeliklerinde, uygulama alanları, uygulama esasları ve uygulamalar olarak üç ana başlık altında düzenlemişlerdir. İstanbul büyükşehir belediyesinin, uygulama alanlarına yönelik, yönetmeliğini incelersek neler yapıldığını anlayabiliriz.

Reklam, İlan ve Tanıtım Elemanlarının Uygulandığı Alanlar :

1- İstanbul ili sınırlarıda, Büyükşehir Belediyesinin hüküm ve denetimi altındaki yerlerde ihale vasıtasıyla veya özel projeler, ticari sebeple sabit tanıtım konulabilecek yer ve alanlar,

2- Bina yüzeyleri, çatı ve bahçe, bahçe duvarları,

3- Arsalar; açık depo, İnşaat alanları, , açık alanlı imalathane v.b. kullanılan veya boş olan alanlardır.

4- Kamuya ait ortak kullanım alanları: meydanlar, Karayolları, yayalara ait kaldırımlar, yeşil sahalar, Alt, üst geçitler, yaya-taşıt pazar yerleri, her türlü havalandırma bacaları, açık otoparklar, havada ve Denizde yapılacak her tür tanıtım elemanlarının kullanıldığı alanlar, Duraklara ve Araçlara Konulan Tanıtımlar: Şehir içi yolcu taşıyan otobüs, Tramvay, tren, vapur, yeraltı treni, v.b toplu taşım araç ve durakları, özel araçlar,

5- Yukarıda belirtilenlerin dışındaki alanlar ise: Tren garları, İstasyon, hipodrom, eğlence, stadyum, spor sahaları, İskele, hal yerleri v.b. ayrıca Elektrik Direkleri.

Görüldüğü gibi uygulama alanlarına yönelik yapılan yönetmelikler bu tip sınırlamaları getirerek işletmelerin reklam alanlarını düzenlemektedirler. Uygulama esaslarına yönelik bir iki örnek vermek gerekirse;

1- Sabit reklam asma materyallerin üstündeki ticari duyuru izin müddetinin bitmesi, yırtılması, bozulması, boş kalması veya işlevini yitirmesi durumunda, yüzeyleri beyaz kağıt, beyaz renkle örtülecektir. Bu husus kiracı veya ilgilisi tarafından yerine getirilecek, yerine getirilmediği şekilde ilgili Belediyesi’nce yapılıp ilgilisi veya kiracısından yapılan harcamanın %20 fazlası tahsil edilir.

2- Yaya yolu üstüne gelen şekilde konan sabit tanıtım asma materyalleri ile ilgili kaldırım genişliği, o bölgedeki tanıtım çokluğu baz alınır. Sabit reklam materyalleri alt noktası ve yaya yolu kotunun yüksek noktası arası en az 2,25 m.lik düşey açıklık bulunmalıdır. Yaya yoluna paralel biçimde konan sabit tanıtım asma materyallerinin düşey yükseklikleri yerin konumu baz alınarak belirlenecektir. Bu şekilde, sektörün bir öğesi olan tabela tanıtımlarının, toplum düzenini bozmayacağı, karışıklık ve görüntü kirliliği oluşturmayacağı, aynı zamanda işletmelerin aralarındaki hiyerarşiyi çeşitli kural ve yönetmeliklerle sınırlayarak düzenler.

///

Reklam ve Tabela

 

Reklam; üretici ile tüketici arasında iletişimi sağlayan araçtır. Bunu ajanslar tasarlar. Tanıtımların tüketicilere ulaşmak için kullandığı birbirinden farklı özellikleri içeren pek çok araç bulunmaktadır. Bunlar genellikle görsel, işitsel olan televizyon ve radyo, baskılı araçlar olan gazete, dergi, insert, katalog olmaktadır. Bunların yanı sıra açık hava reklamcılığının kapsamına giren billboard, bina giydirme, araç giydirme, tabela gibi araçlar olabilmektedir. Görüldüğü gibi tabela tanıtımın mesaj iletmek için kullandığı araçlardan biridir. Tabela tasarımları dijital reklam ajansları tarafından tasarlanmakta ve uygulanmaktadır. Dijital ajansların tasarladıkları tabela çeşitleri birbirinden farklı özellikler taşımaktadır. Hem malzeme itibariyle hem de tasarım itibariyle dikkat çekici, çarpıcı olması için çaba sarf ederler.

Dijital reklam ajanslarının tasarımını yapıp uyguladıkları tabela çeşitleri, kullanılan malzeme ve şekil açısından aşağıdaki gibidir; Alüminyum Kutu Harf , Paslanmaz Kutu Harf , Kabartma Harf Tabela, İç-Dış Yönlendirme, Vinil Germe Tabela, Kutu Harf Tabela, Krom Harf Tabela, Pleksi Akvaryum, Çephe Giydirme, Fileli Kutu Harf, Tabela Tasarım, Fuar Standları, Ayaklı Panolar, Gravür Tabela, Çatı Tabelası, Pleksi Tabela, Tabela İmalat, Pleksi Sehba, Işıksız Tabela, Yön Tabelası, Neon Tabela, Işıklı Tabela, Pullu Tabela, Led Tabela.

Yukarıdaki birbirinden farklı malzeme ve şekle sahip tabela çeşitlerinin her biri, kullanılacağı alana, mekanın büyüklüğüne ve küçüklüğüne, gün ışığının yansıma biçimine, gece veya gündüz durumuna göre tasarlanmaktadır. Bunların tasarımı ise malzemesinin yapısına göre yapılabilmektedir. Malzeme tasarımları noktasında, belirleyici rol oynamaktadır. Yapılan tasarımın istenilen malzeme ile yapılabilir olmalıdır.

Tabela tasarımın font yani yazı stilleri oldukça önem taşımaktadır. Birbirinden farklı yazı fontu, insanların dikkatini çekebilecek, istenilen mesafeden okunabilir, gözü rahatsız etmeyecek biçimde seçilerek yapılmaktadır. Elbette burada renkler de önem taşımaktadır. Tabela tasarımında kullanılacak olan rengin çarpıcı bir biçimde göze görünür olması gerekmekte fakat bu çarpıcılığın gözü rahatsız etmemesi, göze hoş görünmesi gerekmektedir.

Görüldüğü gibi reklam ve tabela birbirilerinin içerisinde, bütün parça ilişkisi içerisindedir. Tabela sabit bir yere, dükkân önüne, yanına, ana yollarına, ön duvarına, ön camın yanına yerleştirilmektedir. Tabelalar iki önemli amaçla kullanılmaktadır. Birincisi satış yapan firmanın ne tür faaliyet içinde olduğunu yakın mesafeden göstermektedir. İkincisi ise biçimi ve görüntüsü itibari ile farklı, çarpıcı, estetik tasarımı ile, orada bulanan firmanın, hem yerinin hem de sattığı ürünlerin neler olduğuna yönelik hedef kitlesinin aklında kalmasını sağlamaktadır.

////

Reklam Ve Afiş

 

Afiş, reklam mecralarında kullanılan araçlardan biridir. Halk veya hedef kitleye duyurulmak istenen, yeni bir oluşumu, organizasyonu, toplantı, seminer veya vizyona girecek yeni bir filmi, konser verecek herhangi bir sanatçıyı tanıtır. Yapılacak olanın; yerini, zamanını, varsa katılımcılarını, ücret bedelini, iletişim bilgilerini halk yığınlarına ulaştırır. Duyurulmak istenilen herhangi bir konu ile ilgili, kullanılması istenilen resim, bilgi, imaj tasarımcı tarafından dönüştürülerek, insanların ilgisini çekecek, gördüklerinde merak uyandıracak, görsel güzelliğe sahip, basit anlaşılır ifadeleri içeren bir reklam tasarımı halinde baskı için ilgili yerlere gönderir.

Afiş, iki kısımda incelenebilir; dış mekân ve iç mekân olarak. Dış mekân tasarımları genellikle büyük boyutlarda basılır. Duvarların yüzeyine veya ilan panolarına asılmaktadır. Bunların halk yığınları tarafından görülmesi, incelenmesi, izlenme süresi oldukça kısa olabilmektedir. Bu durum, İnsanların yaya veya araçlarla geçerken izlediklerinden kaynaklı olmaktadır. İç mekân tasarımları ise öyle değildir. Daha uzun süre izlenebilir, incelenebilir durumdadır. İç mekân tasarımları salonlara, lobilere, koridorlara asılmaktadır. İnsanların daha çok bekleme halinde oldukları yerlerdir buralar. Dolayısıyla bekleme halinde olan insanlar, daha çok izleme, inceleme şansı bulabilmektedirler.

Afişi bölümlere ayırmak istersek; bir ürün veya hizmetle ilgili bilgi veren, tanıtan çalışmalardır. Kültürel toplantıları duyuran; seminer, bilgi şöleni, festival, konser, spor v.b.dir. Sosyal alanlarda kullanılanlar ise; ulaşım, sivil savunma, siyaset, sağlık, çevre gibi konularda bilgilendiren, eğiten niteliktedir.

Afişte kullanılan tasarım mümkün olduğunca açık, anlaşılır, gözü rahatsız etmeyecek yazı stillerinin yanı sıra kullanılan resim, imaj veya tasarımın ilgi çekici, farklı, çarpıcı olması beklenir. Yani insanlar gördüklerinde ilgi çekmelidir. Burada da kullanılan tasarım özellikleri, aynı dış mekân tasarımı gibidir. Anlaşılır, çarpıcı ve doğrudan iletim yapmalıdır. Zaten bunların ayırt edici en önemli özellikleri doğrudan bilgi vermeleridir.

Bu tip çalışmaların konularla alakalı olarak, bilgi verdiklerinden bahsettik peki reklam bunun neresinde vardır sorusuna verilecek cevaplar şunlar olmaktadır. Reklam kulvarlarının duyuru niteliği taşıyanlarında yer alan, katılımcısı, düzenleyen kurum, kullanılan alan, kullanılan resimlerin aynı zamanda tanıtımarı yapılmaktadır. Halk yığınlarının akıllarında kalmaları sağlanmaktadır. Bu tip tasarımlarda yer alan logolara insanların gözleri alışmaktadır. Farklı yerlerde gördüklerinde tanıdıkları logonun firmasını izlemekte ve merak edebilmektedir.

Afiş çalışmaları, kurum ve kuruluşların hizmet ve ürünlerini sonradan da olsa insanların keşfedebilmesini sağlamakta ve o kurumlara alışmaktadır. Başka alanlardaki faaliyetlerini, hizmetlerini takip etmektedirler.

///////

Açık Hava Reklam

 

Günümüzde reklam sektörü toplumların yaşam standartlarını, eğlimlerini, ilgilerini, beklentilerini etkileyip, değiştirmektedir. Kişiler bilinçli veya bilinçsiz tanıtımların etkisi altında kalmakta ve önlerine sunulan yönü takip etmektedirler. Açık hava reklamcılığı günümüzde kullanılan en etkin kitle iletişim araçlarının bir bölümünü kullanır.

Basitçe, evlerin, ofislerin dışında yapılan tanıtım türü olarak tarif edilebilir. Bir ürün, düşünce, kişi, firma sektörün temel malzemeleri arasında yer alır. İnsanlar açık hava tanıtımlarını, diğer kitle iletişim araçlarından daha çabuk, daha doğrudan alabilmektedir. Hele ki yapılan tasarım yaratıcı, sade, basit, anlaşılır ifadeler içeriyorsa, bir de görsel yönü göze hitap ediyorsa amacına hizmet ediyor demektir. İnsanlar küçük bir bakış attıklarında bile, belleklerine kazınır. Kapalı alanlardan çıktığımız anda, her yerde, her an karşılaşabileceğimiz açık hava tanıtımları artık yaşamımızın ayrılmaz bir parçası halini almıştır. Açık hava reklamcılığı dediğimizde aklımıza hangi araçlar geliyor, onlara kısaca değinelim:

 

 

 1. a) Bilboard; caddelerde, alanlarda, yoğun trafiğin olduğu yerlerde (örneğin: kızılay veya taksim), metrolarda, AVM çevrelerinde gördüğümüz ayaklı, ışıklı veya ışıksız pano tipleridir.
 2. b) Outdoor tv; halkın kalabalık olarak bulunduğu merkezi yerlere konumlandırılır. Kimi kesintisiz, kimi ise belirlenmiş saatlerde yayın akışını sürdürür. İnsanların beklerken veya yürürken izleyebildikleri araçlardır.
 3. c) Bina Giydirme; binaların en çok görünen kısmı, açık hava reklamcılığında kullanılır. Çeşitli teknikler kullanılarak, istenilen tasarım binanın belirlenmiş kısmına uygulanır.
 4. d) Araç Giydirme; en yaygın kullanılan tekniklerden biridir. Firma araçları, şahıs araçları, otobüsler, minibüsler ve benzeri araçların üzerine istenilen tasarım, çeşitli tekniklerle uygulanır.
 5. e) Otobüs Durakları; aynı şekilde tanıtım alanıdır. Gerek branda baskıları yoluyla gerekse farklı tekniklerle tasarım duraklar üzerine uygulanır.
 6. f) Megalight; gerek malzemesi gerekse tasarımın üzerinde duruşu bilboard’a benzer fakat şekil ve hareket itibariyle farklı bir tanıtım aracıdır. Daha fazla etki bırakması açısından çoğunlukla kent merkezlerinde kullanılır. Genellikle göz hizasına yakın konumlandırılır ve çift yüzlü içten aydınlatmalıdır.
 7. g) Silindir Kule; üç cephesi vardır. Eğer istenirse katlarını yapmak mümkündür. Dönüş noktalarında ve kavşaklarda kullanılır.

Açık hava reklamcılığı her geçen gün daha üretken bir alan olmakta ve kendine yeni araçlar bulmaktadır. İhtiyaç sahibi kitleye ulaşabilmek ve kendi pazarını canlandırmak için her alanı değerlendirmektedir. Aslına bakacak olursak branda baskıları (köprü, inşaat üzerine asılır), tişört baskıları, kaldırım tasarımları da açık hava tanıtım ürünleri arasına girmektedir. Gün geçtikçe sektör yeni araç ve yöntemler keşfedip, insanlara ulaşmak için yeni iletişim metotları bulmaktadır. Açık hava reklamcılığı; yaşam standartlarımızı belirlerken bizi yönlendiren, seçme özgürlüğü sunan kimi zaman da belirli bir ürünü tarif eden tanıtım dünyasının sokaktaki kısmını oluşturur.

///////

Afiş Nasıl Hazırlanır?

Bir afiş reklamı için en önemli ölçüt fark edilebilmesidir. Bu yüzden de afiş tasarımları hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Bunlar;

1-       Afiş reklamı okunabilir olmalıdır : Süslü ve dekoratif yazılar yerine okunaklı yazı karakterleri tercih edilmelidir. Afişte kullanılan yazının karakteri ve afişe oranla boyutu yaklaşık 1,5 – 2 metre mesafeden okunabilmelidir.

2-       Afişin reklamının anlaşılabilir olması : Afişte akıcı, anlaşılır ve düzgün cümleler kurulmalıdır. Afiş ilk görüldüğünde insanlar tarafından algılanması yaklaşık 2 – 3 saniye kadar sürecektir. Afişte yer alacak başlık, alt başlık, slogan gibi sözel bilgiler arasında hedef kitleye ulaştırılmak istenen mesajdaki önem sırasına göre, yönlendirecek hiyerarşik bir yapı kurulmalıdır. İletilmek istenen mesajı doğrudan aktaracak görsel bir sistem oluşturulmalıdır. Afiş uygulamaları için, verilmek istenen mesajın 3, 4 ya da 5 sözcük ile oluşan başlık ve sloganlarla daha çabuk iletildiğinin, sözel mesajların on sözcüğü geçtiğinde okuma zorluğu başladığının unutulmaması gerekir.

3-       Düzen : Afişte detaylar, kısa süreli bir bakışta bile anlaşılacak kadar düzenli olmalıdır. Bu sebeple tasarımın temeli olan düşüncenin fotoğraf, illüstrasyon ve ya tipografi ile mi daha etkili bir biçimde vurgulanacağı araştırılmalı; esprili, dramatik ya da düşsel imajlardan hangisinin anlatımı daha güçlendirdiği belirlenmelidir. Böylelikle etki artırılmış olur.

4-       Hedef kitleye bu kadar kısa bir sürede ulaşmak için en önemli detay etkili bir slogan ve ya grafik olacaktır. Afiş reklamındaki görüntü sayısı yaklaşık üçü geçmemeli, hatta mümkünse bir ile sınırlandırılmalıdır. Afiş üzerinde mümkün olduğunca büyük ölçekli fotoğraf veya illüstrasyon kullanılmalıdır.

//////////

Afiş Reklamları

 

Afiş reklam, tüm şirketlerin ve organizasyonların tanıtım için kullanacağı en ideal tanıtım mecralarından biridir. Çok fazla sayıda insana tek bir kare ile ürününüzün bütün özelliklerini anlatmayı başarabilirsiniz. Bu tip tasarımlar, az ve öz anlatımın vücut bulduğu bir tanıtım ve duyuru aracıdır, büyük, renkli ve görsel açıdan zengin mesajların göze çarpması istendiğinde en uygun alanlardır.

Afiş reklam, tasarım ve sanatın birleştiği grafiksel ürünlerdir. Çeşitli modern sanat ve tasarım akımlarının çağdaş bu tip çalışmalarda kullanılan dilin gelişiminde büyük etkisi olmuştur. 1798’de Alois Senefelder’in taş baskı tekniğini bulmasıyla gelişen renkli taş baskı teknikleri ile bu tip işlerde daha sanatsal bir yapı kazanmaya başlamışlardır. Bu çalışmalar malzeme ve baskı teknikleri olarak farklılık gösterir. Günümüzde baskı tekniklerinin gelişmesi ile birlikte tasarımlar da özellikle boyut ve renk kalitesi açısından daha özgürleşmiştir.

Afiş Reklam üç gruba ayrılırlar;

 

 

1-   Kültürel Afişler: Festival, seminer, sempozyum, balo, konser, sinema, tiyatro, sergi ve spor gibi kültürel etkinlikleri tanıtanlar bu gruba girer.

2-   Sosyal Afişler: Sağlık, ulaşım, sivil savunma, trafik, çevre gibi konularda eğitici ve uyarıcı olanlar ile politik bir düşünceyi ya da siyasi bir partiyi tanıtan çalışmalar bu gruba girer.

3-   Tanıtım Afişleri: Bir ürün ya da hizmeti tanıtanlar. Özellikle beş sektörde yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Bunlar; moda, endüstri, kurumsal reklamcılık, gıda ve turizmdir.

Bu tip çalışmalar kitleyle buluşma alanlarına göre; iç ve dış mekân olarak ikiye ayrılır. Dış mekânlarda kullanılanlar, büyük boyutlu olup duvar yüzeylerine ve ilan panolarına asılırken iç mekân ise lobi, salon ve koridorlarda kullanılmak üzere daha küçük boyutlarda hazırlanır. İzlenme süreleri, genellikle iç mekânda daha uzun, dış mekânda daha kısa olarak değerlendirilerek tasarım yapılır. Bu çalışmaların izlenme süresi tasarım sürecinde dikkate alınması gereken bir kriterdir.

Dış mekân tanıtım uygulamalarının da gelişmesiyle bunların tasarım alanları zenginleşti. Araç giydirme, bina giydirme, çeşitli dış ve iç mekân uygulamaları tasarımın devamı olarak düşünülebilir.

Afiş reklamı artık üç boyutlu olarak da tasarlanmakta, çerçeveli ve ya çerçevesiz, askıda ve ya ayaklı olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca dış mekânda kullanılanlar rüzgâr gibi faktörler göz önüne alınarak boyutuna göre delikli ve ya deliksiz üretilebilirler. Bir kere hazırlananlar 3 yıla kadar kullanılabilmektedir.

///////

Araç Giydirme Reklam

Her tür taşıt üzerine uygulanan reklam çalışmasına, araç giydirme, taşıt kaplama denir. Firmaların otomobil, minibüs v.b.’lerin trafikte dolaştıkları müddetçe binlerce insan tarafından görülmektedir. Bu da reklam açısından kaçırılmaz bir fırsattır. Televizyon, radyo, gazete, dergi tanıtımları ile kıyaslandığında hem zaman açısından hem de fiyat açısından araç giydirme, firmalar için daha avantajlı olabilmektedir. Giydirmeye ayıracağınız bütçe  televizyon, radyo, gazete gibi reklam mecralarında harcadığınız bütçenin çok altındadır. Bir kere vereceğiniz bu ücret karşılığında, taşıt tanıtımları 5 – 7 yıl kadar kullanılabilmektedir.

Araç giydirme genelde üç şekilde yapılabilir;

1-) Kapılara logo uygulaması

2-) Aracın yarısına görsel uygulama. (Lokal kaplama)

3-) Aracı komple giydirme

Firma taşıtlarının komple veya lokal giydirilmese bile sadece logo çalışmalarıyla bile etkin bir reklam mecrası olduğunu düşünüyorum. Kızımın iki yaşından beri pek çok markayı bu şekilde öğrendiğini söyleyebilirim. Çevremizde her geçen gün daha fazla giydirme yapılmış firma  taşıt görüyoruz. Bu da araç giydirmenin işe yaradığının bir göstergesidir.

////////

Otobüs Reklamları Ne Zaman Kullanılmalı?

Yerel halka ulaşım için en az bilboardlar kadar etkili ve dikkat çekici bir reklam türü…

Eğer aracın üzerini ilginç bir tasarımla da giydirmeyi başarabilirseniz bu reklamdan verim almamak mümkün değil. Otobüs reklamı çok koordine olmadığı için ulusal kanallardan yerel mecralara maalesef rahatlıkla ulaşılamamaktadır. Türkiye’de çok etkili kullanılmadığı da bir diğer gerçek.

Otobüs, minibüs ve taksi tanıtımları; yan kaporta, yan camlar, arka kaporta ve arka camlar veya bunların birleşimi olmak üzere aracın farklı yerlerine alınan tanıtımlardan oluşmaktadır. Fiyatları da kullanılan alana göre değişmektedir.

Marka bilinirliği, merak reklamları ve yayılmak için araçlar üzerindeki tanıtım tiplerini kullanmak çok makul bir seçim olur, ama hangi yer için bu uygulamanın seçileceği hedef kitlenizi düşünerek seçilmeli.

//////

Reklam, televizyon, gazete, radyo, billboard, dergi, sinema  internet gibi mecralar aracılığıyla çeşitli mal, ürün ve hizmetlerin hedef kitlelere ve tüketicilere belirli bir ücret karşılığında tanıtılmasıdır. Bu işin ana unsurları; bir ücret karşılığında yapılması, tanıtım yaptıran firmalarınn belli olması, mal ürün ya da hizmetlerin tanıtımı yapılırken geniş hedef kitlelere ve tüketicilere hitap eden görsel işitsel ve yazılı medya  araçlarının kullanılmasıdır.

Reklam tüketicilere mal ürün ve hizmetler ve bunların kullanımı hakkında ürünlerin nereden, nasıl, hangi fiyatlara alınabileceğı hakkında bilgi verir, tüketicilere doğru mal ve ürünü almaları için yol gösterir. İşletmelerin Pazar payını arttırmasında, marka değerlerinin yükselmesinde, yeni üretim politikalarının tesbitinde ve yatırımlarının yönlendirilmesinde önemli bir yardımcı unsurudur.

Başka bir tanımla reklam; Bir mal, ürün veya hizmete ilişkin bir mesajı çeşitli medya yöntemleri ile olarak hedef kitlelere tanıtmak için yapılan planlama ve eylemlerin tümüdür.

Tanıtım, sürekli yaratıcılık, sürekli yeni fikirler ve stratejiler gerektiren bir uygulama sanatıdır. Hedef kitlelerin ve tüketicilerin kullanmakta olduğu ve satın almayı alışkanlık haline getirdikleri bir ürün veya hizmetin akıllarda sürekli güncel tutulmasının ya da tüketicide bir başka markaya satış eğilimini yaratmak reklam yoluyla gerçekleşebilmektedir.

Tanıtıma çeşitli medya ortamları vasıtasıyla pazarlama faaliyetlerini kullanarak satış yapmakta diyebiliriz. Bütün tanıtım hizmetlerinin amacı firmaların Pazar payını ve  satışlarını artırmaktır.

Tüm bu tanımları özetleyecek olursak; bir mal, ürün veya hizmetin tanıtılacağı pazarın ve tüketicilerin değerlendirilmesi için yapılacak araştırmalar, reklam hedefinin, harcamaların ve hedef kitleye verilecek mesajların tasarlanması, bütçe için kaynak planlaması, tasarımın ne zaman nasıl nerede, hangi ortamlar ile  yapılacağı konusundaki stratejilerin tesbiti karar sürecindeki faaliyetlerin tamamıdır.

////

Açık Hava Reklamcılığı

1- Açık hava reklamcılığı (outdoor adverting), ev dışı tanıtımları olarak tanımlanabilir.

2- Firmaların gözünde etkinliğinin giderek arttığı açık hava mecrası üç boyutlu kullanılabilen ve uzmanların yaratıcılıklarını daha özgür bırakabildikleri bir alandır.

3- Açık hava ortamları, bilinçli bir şekilde, doğru hedef kitlenizin olduğu bölgeler de kullanıldığında insanlarla etkin bir marka iletişimi sağlayabilmektedir.

4- Açık hava mecralarında dikkat edilmesi gerekli en önemli noktalardan biri iletilmek istenen mesajın doğru yerde, doğru font büyüklüğünde konumlanması ve görsel ile desteklenmesidir.

5- Açık hava mecralarının en büyük sıkıntısı net bir ölçümleme yapılamamasıdır fakat buna karşın algılama oranı oldukça yüksektir.

6- Açık hava mecraları tüketiciler tarafından diğer tanıtım türlerine göre daha fazla akılda tutulabilmektedir.  Kadınların bu tasarımları daha fazla fark etmesine karşın erkekler daha çok etkilenebiliyorlar. Açık hava reklamcılık Türkiye de o kadar eski olmamasına karşın satın alma kararı üzerindeki etkisi çok çabuk fark edilmiştir.

Açık hava mecraları denildiğinde akla ilk gelen ortamlar şunlardır;

Billboard

Firmaların hedef kitlelerine ulaşabilmeleri için kullandıkları, açık hava reklamcılığının en etkili mecralarından biridir.  Bilboard tasarımları özellikle büyük kentlerde, şehrin araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde bulunurlar. Çoğu zaman 2 x 3,5 boyutlarında olup, 7 m2’lik bir yer kaplarlar.  Genellikle 10 parça halinde basılarak, parçaların tek tek bir araya getirilmesi suretiyle oluşturulurlar. İyi bir billboard’un ortaya çıkabilmesi için tasarımcı, matbaa ve billboard’u yapıştıran insanların ortaklaşa çalışması şarttır. Billboardlar iki şekilde kullanılır;

Işıklı billboard; Yaygın olarak kullanılan ve en iyi bilinen açık hava araçlarıdır.

Luna billboard; Çift yüzlü olarak kullanılabilmesi, alanlara, yol kenarlarına, refüjlere yerleştirilebilme olanağı sağlamaktadır.

Megalight

Kent merkezinde en işlek noktalarda kullanılan çift yüzlü, ayaklı ve içten aydınlatmalı, tanıtım vitrinleridir. Boyutları ve göz seviyesinden yüksek bir noktada bulunması sebebiyle mesajını etkin bir dille hedef kitleye ulaştırabilmektedir. Megalightlar aylık ve yıllık kiralanabilinir.

Silindir Kule

Silindir kule, içten aydınlatmalı, 3 boyutlu yapısı nedeniyle 3 cephede 3 görsel yüzeyi olan açık hava reklamcılığının mecrasıdır. İki katlı olabilir ki bu 6 görsel yüzeye sahip olması demektir. Kendi etrafında dönebilme özelliği ile kavşak ve dönüş noktalarında modern ve etkili bir alandır.

Otobüs Durağı

Şehrin kalabalık caddelerindeki duraklarda bulunurlar. Araçların ve trafiğin durumuna göre yerleştirilirler. En eski açık hava tanıtım alanlarındandır. Aydınlatma sistemi sayesinde 24 saat şehir hayatında hizmet verirler.

Outdoor tv

Son teknoloji ürünü LED panellerle oluşturulan Outdoortv, açık hava reklamcılığında yeni bir dönem başlatmıştır.

Outdoortv araç ve yaya trafiğinin en yoğun olduğu bölgelerde, 20-40 m2 ‘lik boyutlarıyla, gece-gündüz parlak ve canlı renkleriyle firmaların hizmetindedir.  Outdoortv’nin tercih edilmesinde en büyük etken network üzerinden anında erişim sağlanması ve o noktaya özel tanıtım yayınlayabilmesidir.

Ayrıca banklar, bina duvarları, balonlar, otobüs ve araç kaplama ile yapılan tasarımlar da özellikle İstanbul’da kullanılan oldukça popüler alanlardır.

/////

 

//////

 

/////////

//

 

Firma olarak avukat tabelası konusunda sizlere kalıcı ve uygun çözümler üretmekteyiz. Alanında uzman olmuş , eğitim almış profesyonel kadromuz ile sizlere en iyi hizmeti vermekteyiz. Direk Tabelası yaptırmadan önce mutlaka bize ulaşın. Sizlere bu konuda yılların vermiş olduğu bilgi ve tecrübemiz sayesinde en hızlı ve en güzel çözümlerimiz ile yardımcı oluyoruz.

Bir iş yeri açtığımızda dijital baskı merkezi kimliğini yansıtacak reklam uygulamalarından biri de dış cepheye uyguladığımız tabelalardır. Reklam sektörünün hızla büyümesi ile artık onlarca farklı çeşit tabela uygulamaları ortaya çıkmıştır. Işıklı tabela , kayan yazılı tabela , led tabela , eczane tabelası , kutu harf tabela , dijital baskı tabela , çatı tabelası , otantik tabela , totem tabela sadece ilk akla gelen tabela çeşitlerindendir. Uygulamış olduğumuz tabelaların  yaptığımız ticaretin en önemli reklam ve müşteriye yansıması olarak ta nitelendirebiliriz. İnşaat Tabelası ülkemizde en çok tercih edilen tabela çeşitlerinden biridir. Ayrıca ışıklı tabelalar da kendi aralarında modellere ayrılmaktadır. Bu bizim tabelacı işi veya hayal gücümüzle ilgili artık sınır tanımamaktadır.  Eskiden tabelaların içine yerleştirilmiş floresan lambalar kullanılırdı. Bu uygulama halen kullanılmakla beraber artık yerini yavaş yavaş led lambalı ışıklı tabelalara bırakmaktadır. Kutu Harf Tabela artık daha fazla rağbet görmesinin nedeni göze hoş gelen aydınlatması ve insanların ilgisini çekmesidir. Ayrıca led ışıklı tabelalar bakım gerektirmeden yaz kış güvenle kullanabileceğiniz ve normal ampul aydınlatmalarına göre kat kat ekonomik olan uygulamadır. Çok küçük bir güçte çalıştığı için ekonomimizde tasarrufa gitmemizi sağlar. Tabela ajansı da değişik uygulamalar yapılabiliyor. Kayan yazı modelleri de şu an oldukça talep görmektedir. Yaptırdığımız ışıklı tabela sayesinde daha önce belki farkına varılmayan dükkanlar bile ışıl ışıl olup dikkatimizi çekmekte ve bizi ister istemez o bölgeye doğru yönlendirmektedir. Tabela Reklam istenilen ölçü ve modele göre tasarlanabilir , imal edilebilir ve montajı başarıyla uygulanabilir. Özellikle Led aydınlatmalı ışıklı tabelalar hangi iklim şartı olursa olsun zarar görmezler. Matbaa Farklı renk seçenekleri ile ister bir tanesini , istersek dilediğimiz renkleri bir arada aynı anda veya sırayla yakabiliriz. Bu reklam dubası sayesinde bir çok iş yerinin işlerinin arttığı gözlemlenmiştir. Güzel bir ışıklı tabela tasarımının ve aydınlatmasının insanları psikolojik olarak ta etkilediği kanıtlanmış bir gerçektir. Artık ışıklı tabela sayesinde ticaret yaptığımız iş yerimiz için cephe giydirme fiyatları bir adım daha öne çıkmakta ve daha fazla dikkat çekmemizi sağlamaktadır. Google’da Kartal Tabelacı diye arama yaptırdım. Pendik Tabelacı sonuç verdi. Ama Ben Kadıköy Tabelacıya işi yaptırdım. Ucuz tabelacı bulakda zor olmadı. Maltepe tabela reklamı işimi maltepe tabela reklam firmalarından birine verdim. Tabela çalışmalarım bittikten sonra araç giydirme işlemi yaptırmak istedim araç giydirme fiyatları için internette araştırma yaptım. Araç Giydirme için uzman bir firma buldum. Araç Kaplama ne ince bir sanat olduğunu araç giydirme yapanları gördüğümde anladım. Aslında bende araç giydirme yapabilirim diye düşünüyorum 🙂

/////

LED TABELA

Led tabela son zamanlardaki popülaritesiyle tüm tabela müşterilerinin işyerlerinin dikkatini çekmektedir.Parlak görüntüsü, halihazılda varolan tabaelaların üzerine uygulanabilirliliği ve mailyet avantajları ledli tabelaları cazip hale getirmiştir, ancak led tabela yaptırırken bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar vardır.Şimdi onlardan bahsedelim.

1-) Led tabelalar, 12v akımla çalışmaktadır, yani 220 v elektriği bir adaptör yardımı ile ledlere verirsiniz.

2-) Peki led tabelada kullnılan ışıkların, yani led şeritleri’nin, ömrü ne kadar olacaktır?Bu sorunun cevabı ise kullnılan led şeridinin kalitesi ile doğru orantılıdır.Led şeritleri kaliteli ise ömürleri daha uzun olacaktır.Ancak genel olarak ledler floresan kullnılan tabelalardan daha uzun ömürlü olacaklardır.

3-)Ledlerin diğer tabelalardan farklı tarafı hareket edebilmeleridir, yani küçük bir devre sayesinde harfler veya şekiller yanıp sönebilmekte değişik hareketler yapabilmektedirler, bunu yanında kendiliğinden renk değiştiren ledlerde led tabelalarda kullnılabilmektedir.Bu sayede tabela her renkte yanabilmektedir.

4-) Led tabelalarda maliyeti belirleyen unsur, kullnılan led şeritlerinin ve ledlerin sayısının yanında yapılan led tabela çeşidinin, firmayı ne kadar zorlayacağıdır.Çünkü led tabelalarda hayal gücünüzle doğru orantılı olarak çok değişik şekillerde üretim yapılabilir.

/////

Açık hava reklamları, reklamcılıkta kullanılan genel bi terimdir.Bu terim reklamcılık alanını dış mekanla sınırlamıştır.Yani kapalı alanların dışında kalan her türlü reklamcılığa denir.

Peki açıkhava reklamcılığına hangi reklam malzemeleri girer: Çatı tabelası, dükkan tabelaları, mekan üzerine asılan prandalar gibi malzemelrin yanında, Dükkanların veya arabaların camlarına veya belirli yerlerine yapıştırılan folyolar, otoyollardaki bilbordlar, toplu taşım araçları üzerindeki reklamlar(araç giydirmeler), bina yüzü, duvarı giydirmeleri gibi geniş bir alanda yapılan reklam ve reklamasyon işleri girmektedir.

İç mekan tabela, tüm iç mekanlar için kullanılabilecek tabela çeşitleridir.Örneğin: kapı önüne takılan şirket tabelaları, şirketin içindeki kapılarda kullanılan, üzerinde müdür, müdür yardımcısı, veya o firmada o odada yapılan işin üzerinde yazıldığı küçük kapı yönlendirme tabelaları olabilir.Bunun yanında otoparklarda kullanılan yönlendirme tabelaları, alışveriş merkezlerinde kullanılan müşterileri yönlendiren tabelalar bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Bu tabelalarında kendi içinde değişik şekillerde olanları vardır.En yaygın olarak kullanılanları alüminyum profil kullanılarak yapılanlarıdır.Alüminyum profilden üretilen iç mekan tabelaları, alüminyum profilin istenilen ölçülerde kesilerek, üzerine istenilen ismin folyo kullanılarak yapıştırılması ve iki yanının plastik aparatı ile kapatılması ile elde edilir.Bu tabela duvara genellikle çift taraflı bant kullanılarak yapıştırılmaktadır.

Bir çeşidi de ahşap üzerine prinç levha yapıştırılarak yapılanıdır.Bu ise daha dekoratif görünmekte ancak alüminyum olana göre daha maliyetli olmaktadır.

Işık bantlarında sıkça kullnılan bir iç mekan tabelasıdır.Pleksiglas malzeme üzerine kazınan yazılara, pleksiglasın üzerinden verilen renkli bir ışığın, pleksiglasın üzerine kazınan harflerde yoğunlaşması sonucu, güzel bir görüntü elde edebileceğimiz bir iç mekan tabela ortaya çıkmaktadır.

Diğerleri ise:

– Alüminyum Çerçeveler

– Sürgülü Çerçeveler

– Çift taraflı germe çerçeveler

– Strech Çerçeveler

– Poster Camplar

– Menü Panoları

– Helezon Panolar

– Ayaklı Poster Panoları

– Light Boxlar

– Notice Bordlar

– Bannerler

– Pop Up Displaylar

– Pansetler

– Tanıtım Standlarıdır.

/////

Totem Tabela Nedir?

Totem tabelalar, özellikle şehirlerarası uzun yollarda genellikle büyük dinlenme tesisleri veya benzin istasyonları tarafından dikkat çekmek amacıyla kullanılan geniş ebatlı ve ışıklandırmalı tabelalardır. Totem tabelalar sadece şehirlerarası yollarda kullanılmamakla birlikte şehir içinde de büyük firmalar dikkat çekmek amacıyla kullanmaktadır. Özellikle alışveriş merkezleri, sağlık kuruluşları ve büyük resmi daireler totelleri kullanmaktadır.

Totem Tabela Çeşitleri

Tek ve Çift Bacaklı Totem Tabelalar

Likit Totem Tabela

Işıklı ve Işıksız Totem Tabelalar

Kompozit Totem Tabela

Profil Totem Tabela

Alüminyum Totem Tabela

Çelik saç Totem tabela

Totem Tabela Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Totem tabela yaptırılacağı zaman yerleştirilecek alanın durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Şayet totel tabela uzun bir yolun kenarına bir tesisi tarif etmesi için konulacaksa 100 metreden görülecek kadar büyüklükte yapılması yeterli olacaktır. Fakat kıvrımlı bir yolda aniden karşınıza çıkacaksa bu tabela daha geniş yaptırılmalıdır. Çünkü yolda seyreden sürücü aniden göreceği için tabelayı rahatça fark edip okuyabilmelidir.

Totem tabela ışılı yaptırılmalıdır. Uzaktan dikkat çekmesi açısından ışıklı olması oldukça fayda sağlayacağı gibi geceleri de ışıkları yanıp söndüğü için yolda seyreden sürücünün dikkatini rahatça çekebilmektedir.

Totem tabelanın tabanlarına güçlü beton atılarak güçlendirilmelidir. Aynı zamanda iskeletinin de yeterli ve güçlü malzeme ile yapılmalıdır ki güçlü fırtınalarda veya olası kazalarda yıkılmasın.

Totem Tabelanın Avantajları

Totem tabelaların yapımı nedeniyle boyut ve ışık olarak dikkat çekici olması nedeniyle çok uzaktan bile fark edildiği için totem tabelayı kullanan firmalar için iyi bir reklam kaynağı olmaktadır. Totem tabela yapan firmalar iyi araştırılarak karar verilmelidir. Çünkü bu tabelaları yapmak profesyonellik gerektirmektedir. İyi tasarlanmış bir totem işaret ettiği firmanın ağırlığını ve kalitesini de göstermektedir.

 1. izmir tabela
 2. buca tabela
 3. bornova tabela
 4. karşıyaka tabela
 5. çeşme tabela
 6. urla tabela
 7. narlıdere tabela
 8. güzelbahçe tabela
 9. bayraklı tabela
 10. kuşadası tabela
 11. karşıyaka tabela
 12. çiğli tabela
 13. alsancak tabela
 14. konak tabela
 15. çankaya tabela
 16. basmane tabela
 17. gaziemir tabela
 18. karabağlar tabela
 19. foça tabela
 20. eczane tabela izmir
 21. tabelacı firma izmir
 22. tabela fiyatları izmir
 23. inşaat tabela izmir
 24. tabela tamir izmir
 25. plexi kutu harf tabela izmir
 26. izmir tabela firmaları
 27. tabelacı izmir
 28. ışıklı tabela izmir
 29. led tabela
 30. izmir tabelacı
 31. izmir tabela vergisi
 32. led tabela izmir
 33. plexi kutu harf
 34. tabela izmir
 35. ahşap tabela izmir
 36. kayan yazı izmir
 37. tabela montaj izmir

alüminyum tabela

krom tabela

fileli krom tabela

oyma tabela

gravür tabela

led tabela

totem tabela

ışıklı tabela

ışıksız tabela

cephe tabela

kabartma tabela

kuaför tabela

kutu harf tabela

eczane tabela

inşaat tabela

pleksi tabela

dijital baskı

yelken bayrak

reklam duba

kapı isimlik

ayna tabela

branda afiş

araç kaplama

tabela tamiri

tabela montaj

tabela söküm

cam yazıları

cam kumlama

çatı tabela

////////

ilçeler

bayraklı

bornova

buca

narlıdere

güzelbahçe

yeşilyurt

gaziemir

karabağlar

konak

çankaya

alsancak

karşıyaka

bostanlı

çiğli

çeşme

alaçatı

foça

gümüldür

marmaris

muğla

datça

manisa

aydın

kuşadası

fethiye

finike

aliağa

eczane tabelası

inşaat tabelası

okul tabelası

doktor tabelası

market tabelası

güzellik salonu tabelası

kuaför tabelası

oto yıkama tabelası

kurumsal tabela

avm tabelası

iç mekan tabela

yol tabelası

totem tabela

Led ışıklı tabela

floresan ışıklı  tabela

neon tabela

oyma tabela

ayaklı tabela

kapı önü tabela

iç mekan yönlendirme

kapı giriş tabela

isimlik tabela

germe vinyl tabela

ucuz tabela

uygun tabela

tabela modelleri

tabela çeşitleri

eczane tabela standartları

tabela vergisi

tabelacı

 

bostanlı tabela

marmaris tabela

muğla tabela

bodrum tabela

fethiye tabela

ceşme tabela

dalaman tabela

kuşadasi tabela

izmir tabela

hatay tabela

narlıdere tabela

balçova tabela

denizli tabela

aydın tabela

söke tabela

gaziemir tabela

karabağlar tabela

yeşilyurt tabela

çiğli tabela

kemalpaşa tabela

buca tabela

bornova tabela

karşıyaka tabela

alaçatı tabela

aydın tabela

manisa tabela

foça tabela

bostanlı tabela

alsancak tabela

bayraklı tabela

Eczane Tabelanızın Siparişine Firmamıza Uğramadan Karar Vermeyin

Eczaneler, ilaçların yapıldığı ve satıldığı ticari işletmelerdir. Eczaneler sadece eczacılık fakültesi mezunu eczacılar tarafından açılabilmektedir. Eczaneler, sağlık sektörü içerisinde hizmet veren Türk Eczacılar Birliğinin üyesi olmak durumundadırlar. Eczane açma koşulları, eczanelerin açılabileceği yerler, eczanelerde kullanılacak her türlü görsel araç ve gereçler yönetmelikle belirlenmiştir.

Yıllarca okuyup, iyi bir eczacı olma hayali ile okulunu bitirmiş bir kişi öncelikle sağlık sektörüne verdiği hizmetin bilincini taşımaktadır. Hevesi yüksek boyutlarda olan bir eczacı açmak istediği eczane için gerekli koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. Yönetmelikte yer alan koşullara uygun şekillerde isminin reklamını en iyi şekilde yapabileceği bir Eczane Tabelasına ihtiyaç duyacaktır. İhtiyacına yönelik olarak edineceği tabela için geniş bir piyasa araştırmasına girmeli ki, hem maddi hem de manevi olarak fayda sağlayabilsin. Geniş bir araştırma neticesinde öncelikle yeni bir işletme olan bir eczane için her şeyden önce maddi imkanlarını da çok fazla zorlamadan, ancak bir o kadar da görsel açıdan hastalara yol gösterici olacak bir tabelaya sahip olmalıdır.

Bu noktada Eczane Tabelası alanında 1. Sınıf kalitede malzemeden üretilmiş, birçok ürün yelpazesi bulunan tabela çeşitlerimizi görmeden, tabela edinimine karar vermemeniz işletmeniz ve sizin yararınıza olacaktır.

Uzun ömürlü bir tabela arayışında iseniz kullandığımız malzemenin kalitesi ile bu arayışınızı firmamızda noktalayabilirsiniz. Özellikle eczacıları yakından ilgilendiren bir husus olan kanun sebebi ile Türk Eczacılar Birliği, eczanelerin tabelalarına tek tip Eczane Tabelası standardının getirilmesi hakkında çalışmalarını yürütmektedir. Eczaneniz için seçimini yapacağınız gerek ışıklı, gerek ışıksız modelleri de bünyesinde barındıran firmamız tam olarak ihtiyacınızın belirlenmesinin ardından, Eczane Tabelasının montajının yapılacağı alana uygun ebatlarda tabelanızı üretmektedir. Kaliteli işçilik ve malzeme ile hastalarınız ve işletmeniz arasında bir köprü görevi görecek olan tabelanızın montajı uzman ekibimiz tarafından yapılmaktadır.

Sağlık sektöründeki rekabet koşullarından olumsuz etkilenmemeniz adına hazırlayacağımız tabela ile sektörde yerinizi aldıktan sonra, kullandığımız kaliteli malzeme ile üretilen tabelanız kimliğinizi en iyi şekilde yansıtma olanağına sahip olacaksınız.

Eczane Tabelası siparişi vermeden önce firmamıza uğrayıp, diğer sektörler için hazırlamış olduğumuz tabela örneklerini inceleyebilir, uygun ödeme koşulları ve uygun fiyat avantajlarımızdan yararlanabilirsiniz.

Karşıyaka Tabelada Bulunan Tabela Çeşitleri

Karşıyaka İzmir’de bulunan şirin bir ilçedir. Karşıyaka ticari alanda gelişmiş olan bir ilçe olması münasebeti ile bu ilçede birçok ticari işletmeye rastlamanız mümkündür. Bu ilçede bulunan işletmeler, her alanda müşterilerine hizmet sunmaktadır. Gerek sivil, gerek resmi birçok firma ilçede yaşayan nüfusa hizmet etmektedir.

İzmir Tabelacıları arasında Karşıyaka Tabela firmalarına sıklıkla rastlamanız da mümkündür. İzmir Reklam bu alanda büyük bir gelişme gösteren bir sektör halini almıştır. Tabelacı İzmir’de doğru adreste bulabileceğiniz bir firma olan Karşıyaka Tabela hizmet kalitesi açısından aranan niteliklerdedir. İşletmesinin reklamını en iyi şekilde yapmayı amaçlamış bir işletmenin doğru tercihler yaparak işletmesinin adına yakışır en uygun tabelayı yaptırması gerekmektedir. Burada önemli olan bir kez masraf yapıp, uzun soluklu reklam yapma avantajına sahip olmanızdır. İşletmeniz için doğru bir tabela seçimi yapamaz iseniz, belki de her yıl yeni bir tabela edinmek durumunda kalabilirsiniz. Tabelanın gösterişi, müşteriye ulaşma yetisi, tabela imalatında kullanılan kaliteli malzemeler bu noktada önem arz etmektedir. Ticari işletmeler, adından da anlaşılacağı üzere kâr amacı güden işletmelerdir. Kârlı bir ticari hayat sürmek isteyen her işletmenin buna uygun bir tabela ile tanıtımını yapıyor olması ise kaçınılmazdır.

Karşıyaka Tabela, firmamız aracılığı ile sizlere konusunda uzman bir ekibin elinden çıkmış olan tabelaları hizmetinize sunmaktadır. Tabela çeşitleri arasında ışıklı, ışıksız, LED, pleksi kutu harf tabelalarından oluşan geniş bir ürün yelpazesini tercihinize sunmaktadır. İşletmenizin faaliyet konusuna göre bu geniş yelpazede bulunan tabelalardan hangisinin uygun olacağı konularında ekip arkadaşlarımız sizlere rehberlik yapmaktadır.

Tabela seçiminizde Karşıyaka Tabela hizmette sınır tanımamaktadır. Tabelanızın montajını işletmenizde en uygun yere yapılması konusunda firmamızdan büyük destek alabilirsiniz. Montaj deyip geçmeyin bu konuda doğru bir yer belirlememişseniz, isminizin imajı kötü etkilenebilir. Bu sebeple bir uzman görüşünden faydalanmanız büyük önem taşımaktadır. İmaj bir firma için en önemli unsurlardandır. Eğer firmanızın imajını doğru yansıtacak bir tabelaya sahip olmazsanız, bu işletmenizin insanlar tarafından doğru tanınmasına engel olur. Bu sebeple iş gücü kayıpları yaşamaya başlayabilirsiniz. Firmamız bu noktada da sizlere detaylı bir bilgi desteği vererek, faaliyet kolunuza yakışır bir tabela tasarımı ile sizlere hizmet sunar. Firmamızdan alacağınız Karşıyaka Tabela hizmeti ile Karşıya ilçesinin gözde işletmeleri arasında yerinizi almış olacaksınız.

Bornova Tabela Bizim İşimiz

Bornova ilçesi İzmir’e güzellik katan büyük bir ilçedir. Büyük bir ilçe içerisinde birçok sektörde işletmeye rastlamanız mümkündür. Kimileri resmi kurum, kimileri ile kar amaçlı işletmelerdir. Resmi kurumlar da kurumlarını temsilen tabela ihtiyaçları olan işletmelerdir aslında. Sonuç itibari ile bir nevi kimlik görevi gören tabela işletmeyi en iyi tanıtan simgedir. İzmir Tabela sektöründe firmamızdan hizmet almış olan tüm işletmeler konusunda uzman kişiler ile çalışmanın rahatlığı içinde olmaktadırlar.

Tabelacı İzmir’de tabela siparişlerini veren her işletme nasıl bir titizlikle çalışmalarımızı sürdürdüğümüzün en yakın şahididir. Farklı tasarımlar ile kullanıcıya ulaşıncaya kadar özenle detaylı bir şekilde hazırlanan tabelalar değerli müşterilerimizin işletmelerinin reklamının yapılmasını sağlamaktadır. İzmir Reklam bilinci ile hazırlanan tabelalar, ticari işletmelerin rakipleri karşısında üst düzeyde olmasını sağlamaktadır.

Bir işletme kâr sağlamıyor ise zamanla yok olup ismini tarihten siler. Böyle bir durumu hiçbir işletme istemez. Sonuçta kuruluşu ile birlikte kazanç getiren bir sektörde ise işletme kendini en iyi şekilde tanıtmalıdır. Bornova Tabela sektöründe firmamızın bünyesinde tabelaların tasarımı ve imalatında tecrübeli kişiler bulunmaktadır. Bu sayede imalatla ilgili hiçbir sorun yaşamayacağınızın garantisini veriyoruz.

Tabelacı İzmir’de firmamız ile canlanmış bir sektör halini almıştır. Bornova Tabela firmamız hizmet sunduğu her müşterisine özel olduğunu hissettirmektedir. Güler yüzlü, hizmet kalitesinin ön planda tutulduğu bir hizmeti her işletmede görmeniz mümkün olmayabilir. İşini ciddiyetle yapan Bornova Tabela firmamız yeni kuracağınız bir firma için başlı başına bir şanstır. Bu şansı iyi değerlendiren tüm firmalar, tabela siparişini firmamıza verdiği andan itibaren kazanmaya başlamış demektir. İzmir Reklam mantığını kavramış Bornova Tabela firmamıza danışmadan hiçbir tabela firmasına gitmenizi tavsiye etmiyoruz. Tabela sektöründe iddialı tavrımız hizmetimizin kalitesinden ileri gelmektedir. Bornova Tabela firmamızın kalitesi hizmetinde gizlidir. Siz de firmamızdan hizmet almak isterseniz talebiniz olan tabela hususunda detaylı bilgi verilmektedir. İstediğiniz tarzda işletmenize ya da kurumunuza yakışır tasarımlar ile harikalar yaratan firma çalışanlarımızın çıkarttığı işler takdire şayandır.

Bornova Tabela firması olarak çalışanlarımıza tabela imalatı konusunda detaylı bilgi aktarımı yaptıktan sonra imalata vermekteyiz. Tecrübesi olmayan hiçbir çalışanın olmadığı firmamız aracılığı ile yapılan tabelalar sayesinde siz de işletmelerinizin ismini duyurmaya başlamak istemez misiniz? Bunu için tek yapmanız gereken firmamızı ziyaret etmektir.

 

Bir Cevap Yazın